Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat në fshatin Vojvodinovo pas sulmit kundër një ushtaraku

Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se nuk pret përleshje gjatë protestës së shpallur këtë mbrëmje në fshatin e Plovdivit Vojvodinovovo në Bullgarinë Jugore të rrethit të Plovdivit, ku pritet të përfshihen edhe ushtarakët. Tensioni në fshat u rrit pasi më 6 janar dy të rinj nga getoja e romëve rrahën rreshtorin e forcave speciale. Të rinjtë u ndaluan. Më vonë me këmbëngulje të banorëve të fshatit filloi një aksion për rrëzimin e godinave në mëhallën e paligjshme rome. Sipas fjalëve të Krakaçanovit situata në Vojvodino është e qetë, popullsia është e kënaqur për veprimet e organeve të rendit. Protestat organizohen si shenjë solidariteti me ushtarakun e rrahur.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 129

Nën 5% prej PCR testeve të bëra gjatë 24 orëve të fundit janë pozitive Nga gjithsej 3341 PCR teste të bëra në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit 159 kanë rezultuar pozitive me Covid-19, ose 4.76%. Kështu numri total i të infektuarve në vend..

botuar më 20-07-14 8.35.MD
zonja Mustava dhe zoti Borisov

Kryeministrit bullgar bisedoi me ambasadorin e ShBA-së në Bullgari

Ambasadorja e ShBA-së në Bullgari Hero Mustafa pas një takimi me kryeministrin Bojko Borisov tha se ajo nuk mund të bëjë thirrje për dorëheqjen e ndonjë zyrtari. Para “Evropës së Lirë” ajo tha, se në Këshillin e Ministrave diskutoi shumë tema, duke..

botuar më 20-07-14 7.51.MD

Ditën e gjashtë vazhdojnë protestat kundër qeverisë dhe prokurorisë

Dita e gjashtë e protestave kundër qeverisë filloi në sheshin para presidencës në Sofje. Kërkesa kryesore e protestuesve është dorëheqja e kryeministrit Bojko Borisov dhe e kryeprokurorit Ivan Geshev. Policia bëri thirrje që protestuesit të shfaqin..

botuar më 20-07-14 7.32.MD