Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat në fshatin Vojvodinovo pas sulmit kundër një ushtaraku

Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se nuk pret përleshje gjatë protestës së shpallur këtë mbrëmje në fshatin e Plovdivit Vojvodinovovo në Bullgarinë Jugore të rrethit të Plovdivit, ku pritet të përfshihen edhe ushtarakët. Tensioni në fshat u rrit pasi më 6 janar dy të rinj nga getoja e romëve rrahën rreshtorin e forcave speciale. Të rinjtë u ndaluan. Më vonë me këmbëngulje të banorëve të fshatit filloi një aksion për rrëzimin e godinave në mëhallën e paligjshme rome. Sipas fjalëve të Krakaçanovit situata në Vojvodino është e qetë, popullsia është e kënaqur për veprimet e organeve të rendit. Protestat organizohen si shenjë solidariteti me ushtarakun e rrahur.

Më shumë nga rubrika

Dy bullgarë me dekorata prestigjioze nga një festival kinematografik ndërkombëtar

Poeti bullgar Zahari Ivanov, një nga themeluesit dhe kryetar i Asociacionit të Shkrimtarëve të Evropës Juglindore mori dekoratën e dhjetë “SEE personality award 2020” të festivalit ndërkombëtar të artit kinematografik “South East European film festival..

botuar më 20-06-01 9.52.MD
Në Ditën e Fëmijëve hyrja në kopshtet e fëmijëve bëhet vetëm pas matjes së temperaturës

Covid-19 në Bullgari: Dita e 86-të

Lehtësim i ri i masave kundër epidemisë Që nga data 1 qershor në Bullgari lejohen vizitat në ambientet e mbyllura të restoranteve, restoranteve të ushqimit të shpejtë, pijetoreve, kafeneve, ëmbëltoreve. Lejohet gjithashtu përdorimi i pajisjeve..

botuar më 20-06-01 9.48.MD

Nisma e re e Agjencisë Shtetërore për Mbrojtjen e Fëmijëve

Për vitin e tretë me radhë Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e Fëmijëve shënoi Ditën e Fëmijëve me koncert të fëmijëve të talentuar bullgarë nga nisma e re “Falënderimi më i madh i fëmijëve”.   Qëllimi është që me videot e shkurtra të fëmijëve të..

botuar më 20-06-01 8.45.MD