Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filluan festimet në Plovdiv – Kryeqytetin evropian të kulturës

Foto: plovdiv2019.eu

Nga 11 deri më 13 janar qyteti i Plovdivit me festime në ambient të hapur dhe në ambient të mbyllur shënon çeljen e projektit “Plovdivi – Kryeqyteti evropian i kulturës 2019”.

Theksi do të jetë një program me muzikë, kërcime dhe shfaqje me drita në mbrëmjen e 12 janarit. Në të do të marrin pjesë mbi 200 kukerë (kërcimtarë të maskuar nga folklori bullgar), fyelltari Teodosij Spasov dhe këngëtarja popullore Valja Ballkanska, e njohur botërisht me këtë se një këngë bullgare e interpretuar prej saj është përfshirë në pllakën e artë të gramofonit që fluturon në kozmos me anijet kozmike amerikane Voyager 1 dhe Voyager 2.

Këngëtarja e famshme franceze me prejardhje bullgare Silvi Vartan dërgoi një mesazh video, me të cilin e përshëndes Plovdivin. Ai është qyteti i parë bullgar i zgjedhur për “Kryeqytetin evropian të kulturës”.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 121-të

Bullgaria mbetet në gjendje të jashtëzakonshme epidemike deri në fund të korrikut Afati i gjendjes së jashtëzakonshme epidemike vazhdon deri në fund të korrikut, bëri të ditur Ministri i shëndetësisë Kirill Ananiev në një brifing të..

botuar më 20-07-06 8.33.MD

Janë miratuar mbi 11 mijë kërkesa për kredi pa interes

Bankat tregtare kanë miratuar kredi pa interes, të garantuara nga Banka Bullgare për Zhvillim, me vlerë të përbashkët rreth 23 mln. euro. Nga të gjitha 19 500 kërkesat tashmë janë miratuar mbi 11 000. Pas zgjerimit të programit për kredi pa..

botuar më 20-07-06 8.26.MD

U dogj çatia e godinës emblematike të Teatrit Operistik të qytetit Ruse

Ndërtesa e Operës Shtetërore në Ruse (Bullgari Veriore) ishte pushtuar nga flaka dhe zjarri asgjësoi tërësisht çatinë e saj. S’ka informacione për njerëz të lënduar, por dëmet materiale janë të mëdha. Ndërtesa e Teatrit Operistik të Ruses është..

botuar më 20-07-06 8.07.MD