Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filluan festimet në Plovdiv – Kryeqytetin evropian të kulturës

Foto: plovdiv2019.eu

Nga 11 deri më 13 janar qyteti i Plovdivit me festime në ambient të hapur dhe në ambient të mbyllur shënon çeljen e projektit “Plovdivi – Kryeqyteti evropian i kulturës 2019”.

Theksi do të jetë një program me muzikë, kërcime dhe shfaqje me drita në mbrëmjen e 12 janarit. Në të do të marrin pjesë mbi 200 kukerë (kërcimtarë të maskuar nga folklori bullgar), fyelltari Teodosij Spasov dhe këngëtarja popullore Valja Ballkanska, e njohur botërisht me këtë se një këngë bullgare e interpretuar prej saj është përfshirë në pllakën e artë të gramofonit që fluturon në kozmos me anijet kozmike amerikane Voyager 1 dhe Voyager 2.

Këngëtarja e famshme franceze me prejardhje bullgare Silvi Vartan dërgoi një mesazh video, me të cilin e përshëndes Plovdivin. Ai është qyteti i parë bullgar i zgjedhur për “Kryeqytetin evropian të kulturës”.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 91

Virusi vazhdon të qarkullojë tha docenti Angell Kunçev Vatrat e reja të koronavirusit mund të kufizohen pa masa si karantina e plotë dhe pikëkalime, tha para Televizionit të Ri kryeinspektori shtetëror docent Angell Kunçev. Pjesa dërmuese e..

botuar më 20-06-06 6.01.MD
Gjimnazi Bullgar në Bollgrad

Protestë para Ambasadës së Ukrainës në Sofje

Protestë në mbrojtje të të drejtave të pakicës bullgare në Ukrainë u zhvillua para godinës së Ambasadës së Ukrainës në Sofje. Protestuesit ngulën këmbë që në qytetin ukrainas Bollgrad të hapet një Konsullatë Bullgare dhe të ruhet integriteti i bashkësisë..

botuar më 20-06-06 5.51.MD

Në Sofje protestuan kundër racizmit

Njerëz të rinj u mblodhën në qendrën e Sofjes duke protestuar kundër shfaqjeve të racizmit në vendi dhe në botë. Protesta ishte paqësore ndërsa një nga shkaqet ishte vrasja e një njeriu të zezë nga një polic në ShBA-në. Sipas protestuesve në shoqëri ka..

botuar më 20-06-06 5.41.MD