Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shpëtimtarët malorë zbuluan pesë adoleshentë nga Serbia, të cilët ishin humbur në Pirin

Foto: BGNES

Shpëtimtarët malorë zbuluan pesë adoleshentë nga Serbia, të cilët ishin humbur sot në Pirin, Bullgari Jugperëndimore. Të rinjtë janë nga Serbia dhe janë të moshës 15-17 vjeçe. Ata kanë dashur të rrëshqiten me snowboard në rajonin e shtëpisë malore Damjanica. Fëmijët janë në gjendje të mirë.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria do integrim në programet kozmike të Bashkimit Evropian

Zëvendës-ministrja e ekonomisë Lilija Ivanova bisedoi me shefin e agjencisë evropiane për sistemet satelitore të navigacionit global Pascal Claudel. Janë shqyrtuar mundësitë për një pjesëmarrje bullgare në programet euro-kozmike-për mbulimin..

botuar më 20-02-17 6.22.MD
Pika kufitare “Ura e Danubit-2”

Arrestuan imigrantë të paligjshëm nga Greqia

Në pikën kufitare “Ura e Danubit-2” tek qyteti Vidin   në të dalë nga Bullgaria janë arrestuar 15 imigrantë të paligjshëm. Ata janë të gjetur në një vend të fshehtë të një kamioni-frigorifer, i cili ka udhëtuar bosh nga Greqia për në Hungari. Të..

botuar më 20-02-17 5.08.MD

Bullgaria do t’i livrojë Shqipërisë ndihmë suplementare

Bullgaria ka në plan të livrojë akoma 100 000 euro për rimëkëmbjen e Shqipërisë pas tërmetit në fund të vitit të kaluar, bëri të ditur Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva. Deri tani Sofja ka siguruar mbi 120 000 euro. Bullgaria ishte ndër..

botuar më 20-02-17 5.03.MD