Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Optimizohet të ushqyerit në kopshtet e fëmijëve dhe në çerdhet

Foto: arkiv

Në kopshtet e fëmijëve dhe në çerdhet bullgare që tani nuk do të jepen ushqime të skuqura, parashikojnë ndryshime në Rregulloren për të Ushqyerin e Shëndetshëm të Fëmijëve. Projekti u botua për diskutim në popull në faqen internet të Ministrisë së Shëndetësisë. Në menun javore theksi do të vihet mbi frutat dhe perimet e freskëta, bulmetrat, ndërsa mishi duhet të jetë pak i ftohur pa yndyrë të dukshme. Projekti parashikon që të mos jepen ushqime me vaj të hidrogjenizuar.


Më shumë nga rubrika

Spital i kryeqytetit refuzoi aparaturë të rëndësishme për shkak të kushteve të papranueshme të bamirësit

Një biznesmen deshi t’i dhurojë 222 mijë leva Spitalit “Aleksandrovska” për blerjen e aparateve të frymëmarrjes për nevojat e pacientëve. Aparatet duhet të ishin pesë, por me kusht se nëpunësit e kompanisë së biznesmenit do të kishin përparësi në..

botuar më 20-03-21 9.35.PD

Bullgaria mbylli kufijtë e saj për shtetasit e vendeve jashtë BE-së

Në lidhje me prevencën e koronavirusit që nga sot, 20 mars, deri në orën 00.00 të 17 prillit hyri në fuqi ndalesa për hyrjen e përkohshme të shtetasve të vendeve të treta në territorin e Bullgarisë përmes të gjitha pikëkalimeve me të gjitha mjetet e..

botuar më 20-03-20 3.15.MD

Bozhidar Mihajllov – i riu, i cili i kthen fëmijët e bashkësisë së romëve në shkollë

Si të dalin romët nga getoja dhe të zgjedhin rrugën e arsimimit dhe të integrimit? Përgjigjen e jep një përfaqësues i ri i bashkësisë, i cili jo vetëm se qëndron mbi librat shkollorë dhe ëndërron të përfundojë studimet universitare, por dhe përpiqet t’i..

botuar më 20-03-20 1.18.MD