Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.

Ivajllo Marinovi me Kurorën e Fituesit

“Kurorë e fituesit” për boksierin Nr. 1 të Bullgarisë për shekullin XX Ivajllo Marinov

Me rastin e përvjetorit të 60-të boksierit N 1 të Bullgarisë për shekullin XX Ivajllo Mrinov ministri i rinisë dhe i sportit Krasen Kralev e dekoroi me dallimin më të lartë shtetëror në fushën e sportit – “Kurorën e Fituesit”. Ivajllo Mrinov është..

botuar më 20-08-04 3.03.MD
Grigor Dimitrov (majtas) dhe Daniil Medvedev

Grigor Dimitrov dhe Daniil Medvedev japin shembull të keq të ngasjes së veturës

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov dhe rusi Daniil Medvedev janë kapur nga policia në Monako duke drejtuar veturë me shpejtësi mbi atë të lejuar, bëri të ditur BNR, cituar një media vendase. Të dyve u është vendosur gjobë prej 750 eurosh dhe..

botuar më 20-08-04 8.51.PD
Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov

Tifozët e CSKA-së me ultimatum për hapjen e stadiumeve për publikun

Përkrahësit e njërës prej skuadrave kryesore të futbollit bullgar - CSKA, kërkuan nga qeveria dhe nga Bashkimi Bullgar i Futbollit të lejojë publik nëpër stadiumet, njoftoi sajti “Sportal”. “Në rast të kundërt do të na nevojitet që të kërkojmë një..