Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Një polak është në krye të turneut të çiklizmit në Bullgari

Polaku Alan Banazsek nga skuadra e Mazowsze Serce Polski fitoi etapën e parë prej 128 kilometrash të turneut të 67 ndërkombëtar të çiklizmit në Bullgari. Kjo është fitorja e parë profesionale e sportistit 22 vjeçar. Pas Banazsekut në vend të dytë u..

botuar më 20-07-29 5.45.MD

Një bullgar u bë kampion virtual në Fantasy Premier League

Bullgari Aleksandër Antonov fitoi lojën virtuale të Fantasy Premier League. Në raundin e fundit ai grumbulloi 2575 pika dhe doli në vend të parë ndër 7.63 mln pjesëmarrës. Antonov mori pushime njëjavore në Britaninë e Madhe dhe do të marrë VIP..

botuar më 20-07-27 4.41.MD

Diplomatë u përfshin në xhiron 100 kilometra të malit Vitosha

Edicioni i 37-të i xhiros 100 kilometra të malit Vitosha mblodhi më se 580 vrapues, transmetoibgathletic.com.Ndër pjesëmarrësit kishte përfaqësues të 22 vendeve duke përfshirë edhe diplomatë të akredituar në Bullgari. Fitues te meshkujt u bë Ivajllo..

botuar më 20-07-27 9.42.PD