Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Starton Pamporovo Bajk Fest 2020

Edicioni i gjashtë i garës Pamporovo Bajk Fest 2020 fillon në malin Rodopa. Ajo do të zgjatet nga 16 deri më 19 korrik. Më se 120 çiklistë nga të gjitha vendet e botës u regjistruan për këtë garë. Veprimtaria është pjesë e kalendarit të Bashkimit..

botuar më 20-07-16 9.36.PD
Nikollaj Shterev

Mundësi Nikollaj Shterev humbi luftën me koronavirusin

Ish mundësi i ekipit kombëtar Nikollaj Shterev humbi luftën me kronavirusin dhe u nda nga jeta në moshën 33 vjeçare. Para afro një muaji ai u pranua në spital për shkak të keqësimit të shëndetit si rezultat i Covid-19 dhe u vendos në frymëmarrje me..

botuar më 20-07-15 1.01.MD
Ishulli Shën Anastasija

Maratona e notimit nga ishulli Shën Anastasia sivjet është me pjesëmarrje ndërkombëtare

Maratona e sivjetshme e notimit nga ishulli Shën Anastasija deri në Urën e qytetit Burgas sivjet do të jetë më 18 korrik me pjesëmarrjen e katër shtetasve amerikanë. Deri tashti krahas tyre afro 60 notarë nga mbarë Bullgaria shfaqën dëshirë të..

botuar më 20-07-15 12.51.MD