Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Katër boksierë bullgarë morën kuota për Olimpiadën në Tokio

Bullgaria do të marrë pjesë me katër boksierë në Lojërat Olimpike në Tokio – Radosllav Pantaleev, Daniell Asenov, Stanimira Petrova dhe Stojka Krësteva. Kjo u bë e qartë pas pjesëmarrjes së tyre në Kualifikimet Olimpkike Evropiane në Paris. Stojka..

botuar më 21-06-07 5.15.MD

Numër rekord i pjesëmarrësve në "Balkan Offroad Cup Varna 4x4"

Një numër rekord pjesëmarrësish do të konkurrojnë në TV garën "Balkan Offroad Cup Varna 4x4", e cila zhvillohet nga sot deri në 6 qershor. Gjashtëdhjetë ekuipazhe nga Italia, Greqia, Rumania, Kazakistani dhe Turqia do të duhet të përshkojnë..

botuar më 21-06-04 6.05.PD
Maria Grozdeva

Medalje të argjendta për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Qitjes

Maria Grozdeva, Antoaneta Kostadinova dhe Mirosllava Minçeva fituan medalje argjendi në garën e skuadrave në disiplinën qitje me pistoletëtë kalibrit të vogël në 25 metra për femra në Kampionatin Evropian të Qitjes në Osijek, Kroaci. Përfaqësueset..

botuar më 21-06-03 5.13.MD