Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.

Bullgaria dëshiron spektatorë në stadiumet, UEFA nuk lejon

Dyluftimet e Ligës së Re të Kampionëve dhe Ligës Evropiane do të luhen pa publikë deri në fazën e playoffit, njoftuan nga Selia Evropiane e Futbollit UEFA. Kështu magjise në Bullgari ndeshjet mund të zhvillohen në stadiume me kapacitet të mbushur të..

botuar më 20-08-12 11.16.PD

Vdiq trajneri i madh i basketbollit Ivan Kolev

Në moshën 87 vjeç vdiq trajneri i madh i basketbollit bullgar Ivan Kolev, njoftoi Federata e Basketbollit. Në qytetin e tij të lindjes Botevgrad Ivan Kolev arriti ta shndërrojë basketbollin nga një lojë për dëfrim në një spektakël të vërtetë..

botuar më 20-08-11 6.17.MD

Garues të skateboarding-ut nga Bullgaria dhe nga jashtë do të matin forcë në qytetin bregdetar Burgas

Nga 21 deri më 23 gusht edicioni i 6-të i Burgas Skate Open do të mbledhë në qytetin bregdetar Burgas garues nga Kolumbia, Portugalia, Brazili, Greqia, Rumania, Çekia, Bullgaria. Mik special do të jetë kampioni i shumëfishtë i skateboarding-ut nga Çekia..