Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Dimitër Berbatov

Dimitër Berbarov – kandidat për postin e Presidentit të futbollit bullgar

Dimitër Berbatov do të kandidojë për President të Bashkimit Bullgar të Futbollit në kongresin e ardhshëm. Ai e bëri të ditur këtë vetë në një konferencë për shtyp sot. "Unë kisha privilegjin të punoja me trajnerin më të mirë, Sir Alex..

botuar më 21-04-27 6.31.MD

Fatme Shaban korr suksese në tepihun e mundjes

Fatme Shaban është sportistja më e re mes femrave në Skuadrën Kombëtare të Mundjes. Në biografinë e saj sportive ajo ka regjistruar fitore në kampionate të shumta, kurse një nga triumfet e saj të fundit qe në fund të muajit mars, në Turneun..

botuar më 21-04-26 7.15.PD
Biljana Dudova

Biljana Dudova është përsëri kampione evropiane

Biljana Dudova solli titullin e parë për Bullgarinë nga Kampionati Evropian i Mundjes në Varshava. Sportistja 23-vjeçare fitoi finalen në kategorinë 59 kg pas 5: 1 kundër ruses Veronika Çumikova. Në këtë mënyrë, bullgarja u kthye në majën evropiane,..

botuar më 21-04-23 10.37.PD