Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Ivet Lalova

Ivet Lalova-Collio përsëri triumfoi

Vrapuesja më e mirë bullgare Ivet Lalova-Collio përsëri triumfoi në turneun e atletikës së lehtë në Rieti. Në qytetin italian ajo fitoi në vrapimin në distancën 100 metra me 11.31 sekonda. Vrapuesja jonë triumfoi gjithashtu edhe në 200 metra me..

botuar më 20-07-24 10.10.PD

Xhiroja “Vitosha 100” organizohet më 24 dhe 26 korrik

Më 25 dhe 26 korrik do të zhvillohet edicioni i 37-të i xhiros 100 kilometrash të malit Vitosha. Veprimtaria është e njohur edhe si “Vitosha 100” dhe është pjesë e nismës “Sofja – kryeqytet evropian i sportit”. Për pjesëmarrje u regjistruan më se 2100..

botuar më 20-07-21 3.50.MD
Ivet Llallova

Ivet Llalova fitoi vrapimin në 200 metra në Savona të Italisë

Bullgarja më e shpejtë Ivet Llallova hapi sezonin e vonuar veror të atletikës së lehtë 2020 duke fituar startin në 200 metra në turneun në Savona të Italisë, njofton bgathletic.com.  Ajo e kapërceu distancën për 23.13 sekondash dhe u radhit në..

botuar më 20-07-17 8.34.PD