Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.

5 medalje për Bullgarinë në Ballkaniadën e atletikës së lehtë në Stamboll

Atletët bullgarë fituan 4 medalje të argjendta dhe1 të bronztë në Ballkaniadën e atletikës së lehtë, e cila u organizua në Stambollin e Turqisë. Me medalje të argjendta u dekoruan Milena Mitkova në kërcim së gjati /6.42 m/, vrapuesi Mitko..

botuar më 20-02-17 12.04.MD
Miglena Selishka

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në..

botuar më 20-02-14 9.13.PD

Sportistja Milena Todorova ëndërron për medalje olimpike në biatllon

Prej kohe ëndrra më e madhe e skiatores Milena Todorova e cila garon në biatllon është të marrë medalje olimpike. Suksesin më të madhe ajo arriti duke fituar tri medalje në tri disiplina të ndryshme në Kampionatin Botëror për të rinj dhe për të..