Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.

Një sirian qëndroi në krye të Federatës Bullgare të Ngritjes së Peshave

Siriani Arif Maxhid qëndroi në krye të Federatës Bullgare të Nritjes së Peshave. Ai u zgjodh në një Mbledhje të Përgjithshme me 24 vota “pro” dhe 6 “kundër” presidentit të deritanishëm Nedellço Kolev. Arif Maxhid është djali i një biznesmeni që..

botuar më 21-05-28 2.01.MD

Varna është mikpritëse e Kupës Botërore të Gjimnastikës Artistike

150 gjimnastë nga 26 vende janë pjesë e garës për Kupën Botërore të Gjimnastikës Artistike, e cila filloi në Pallatin e Kulturës dhe Sportit në Varna. Gara u hap nga Ministri i përkohshëm i Rinisë dhe Sportit Andrej Kuzmanov, informon BGNES...

botuar më 21-05-27 6.27.MD
Cvetana Pironkova

Tri bullgare vazhdojnë në raundin e dytë të Roland Garros

Cvetana Pironkova u klasifikuanë raundin e dytë të kualifikimeve në turneun e tenisit Roland Garros në Paris. Bullgarja bëri një kthesë dhe mundi ameriken Caroline Dolehide me 6-7, 6-2 dhe 6-4. Dolehide renditet e 164-ta në botë. Në raundin e dytë..