Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Sporti masiv është një investim në shëndet dhe një inkubator për sportistë të talentuar

Pandemia nga Covid-19 ndryshoi rrënjësisht procesin stërvitës të atyre të cilët ushtrojnë dhe praktikojnë sporte të ndryshme kolektive. Kufizimet për mbledhjen e njerëzve në salla të mbyllura, respektimi i distancës sociale si dhe mbajtja e maskave..

botuar më 21-05-25 7.15.PD

Turne treditor i gjimnastikës ritmike në Sofje

Klubi sportiv “Nuanca – Akademia Sportive Kombëtare” dhe Akademia Sportive Kombëtare “Vasill Levski” organizojnë Turneun e 8 të Gjimnastikës Ritmike për kupën “Nuanca” nga 22 deri më 24 maj, duke shënuar festën e alfabetit dhe kulturën bullgare...

botuar më 21-05-22 6.10.PD

Një konkurs 6-ditor i vrapimit mbahet në Sofje

Nga data 21 deri më 27 maj 2021 për herë të parë në Bullgari mbahet një garë 6-ditore vrapimi. Ajo shënon fillimin e një brezi të ri të konkurseve shumë ditore në Gadishullin Ballkanik. Itinerari është i gjatë 750 m dhe ndodhet në Sofje në parkun..

botuar më 21-05-21 3.46.MD