Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Për të dytin vit me radhë Llokomotiv (Plovdiv) fitoi Kupën e Bullgarisë

Skuadra e Llokomotivit (Plovdiv) mbrojti trofeun dhe fitoi për të dytin vit me radhë turneun për Kupën e Bullgarisë. Në ndeshjen finale, e cila u luajt dje, në stadiumin kombëtar “Vasill Levski” djemtë e Bruno Akrapoviçit fituan kundër CSKA-së (Sofje)..

botuar më 20-07-02 8.08.PD
Viktorija Tomova

Tenistja bullgare Viktorija Tomovoa me fitore të tretë

Bullgarja Viktorija Tomova regjistroi fitoren e radhës në grupin e tretë të turneut demonstrativ të tenisit në Beograd organizuar nga Akademija e Janko Tipsareviçit. Bullgarja e umponua mbi tenisten kroate Mariana Drazhiç me 6:4, 6:3 dhe kështu i..

botuar më 20-07-01 6.35.MD
Nikolla Abaxhiev-Koki dhe Veso Ovçarov

Një garë ekstreme në ajër dhe ujë

Gara mes sportistëve më të mirë bullgarë të aeronautikës dhe kitesurfing-ut mbaroi parakohshëm. Starti ishte pranë Novo Sello tek lumi Danub. Në garën "Air and Water Need Good Wings" dy atletë duhej të konkurronin në vazhdim të 12 orëve. Nga..

botuar më 20-07-01 9.53.PD