Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zjarr shpërtheu në Termocentralin “Marica-Iztok 2”

Foto: BGNES

Zjarr ka shpërthyer në instalimin e pastrimit të squfurit të njësisë së shtatë të energjisë të termocentralit “Marica-Iztok 2” gjatë kohës së një remonti të planifikuar. Janë marrë të gjitha masat për sigurimin e zonës. Nuk ka punonjës të aksidentuar, mungon dhe rrezik për popullsinë në rajon. Një ekip i zjarrfikësve pranë centralit ka reaguar në mënyrë të rrufeshme. Në këtë etapë nuk ka rrezik nga ndotja e ajrit. Për shkak të zjarrit në këtë moment janë nxjerrë nga puna 3 nga 8 blloqet e termocentralit.

Gjatë shuarjes së zjarrit, pjesërisht ka rënë oxhaku 135 metrash i instalimit të desulfurizimit të gazeve, që ka qenë në remont.Më shumë nga rubrika

Testet për koronavirus të të gjithë të testuarve në Bullgari janë negative

Dy studentët bullgarë, të cilët në fillim të muajit shkurt qenë të sjellë nga Kina dhe të vendosur në Akademinë Mjekësore Ushtarake kanë dalë nga spitali. Rezultatet   nga testet e bëra për koronavirus janë negative. Gjatë kohës së karantinës..

botuar më 20-02-17 7.01.MD

Bullgaria do integrim në programet kozmike të Bashkimit Evropian

Zëvendës-ministrja e ekonomisë Lilija Ivanova bisedoi me shefin e agjencisë evropiane për sistemet satelitore të navigacionit global Pascal Claudel. Janë shqyrtuar mundësitë për një pjesëmarrje bullgare në programet euro-kozmike - për mbulimin..

botuar më 20-02-17 6.22.MD
Pika kufitare “Ura e Danubit-2”

Arrestuan imigrantë të paligjshëm nga Greqia

Në pikën kufitare “Ura e Danubit-2” tek qyteti Vidin   në të dalë nga Bullgaria janë arrestuar 15 imigrantë të paligjshëm. Ata janë të gjetur në një vend të fshehtë të një kamioni-frigorifer, i cili ka udhëtuar bosh nga Greqia për në Hungari. Të..

botuar më 20-02-17 5.08.MD