Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një konferencë vjetore e diplomatëve bullgarë jashtë vendit

Foto: BGNES

Në konferencën tradicionale vjetore të ambasadorëve në Sofje, përpara diplomatëve të Bullgarisë jashtë vendit, kryeministri Bojko Borisov deklaroi se në pjesën më të madhe puna e tyre është e suksesshme dhe ata mund të krenohen me këtë. Borisovi shprehu një kënaqësi nga puna e ekipit në Bruksel, i cili mbron pozitat bullgare në Bashkimin Evropian, si dhe nga puna e misionit diplomatik në Londër, i cili i ka mbrojtur interesat e qytetarëve bullgarë në kushtet e Brekzitit. Sa i përket Traktatit të fqinjësisë me Maqedoninë e Veriut kryeministri shënoi se ai ka dhënë një rezultat të mirë dhe bëri thirrje për një punë të fortë këmbëngulëse por tolerante mbi procesin jashtëzakonisht të rëndë për ndryshim të leximit të historisë në Shkup.


Më shumë nga rubrika

Angell Xhambazki

Një eurodeputet bullgar humbi patentën e tij të shoferit

Eurodeputeti bullgar Angell Xhambazki u kap nga autoritetet duke ngarë veturën e vet pas përdorimit të alkoolit. Sipas ligjit ai u gjobua me 500 euro dhe humbi patentën e tij të shoferit. Ministri i Brendshëm Mlladen Marinov sqaroi se tani për tani..

botuar më 20-01-20 3.09.MD
Kryeministri Borisov me shefen e FMN-së Krislaina Georgieva

Bojko Borisov: Bullgaria ka një politikë të shëndoshë fiskale

Bullgaria ka një politikë të shëndoshë fiskale, e cila vlerësohet nga agjencitë   e vlerësimit të kredisë. Këtë e tha Kryeministri bullgar Bojko Borisov në takimin e tij me udhëheqësen e Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristalina Georgieva. Theksi..

botuar më 20-01-20 10.50.PD
Ekatrina Zaharieva

Bullgaria dhe akoma 34 shtete të tjera do të luftojnë diskriminimin

Ministrat e jashtëm të 35 shteteve, ndër të cilat është dhe Bullgaria, shprehën shqetësim për shkak të rilindjes së antisemitizmit në shumë vende në botë . Në një takim në Bruksel ata miratuan deklaratë për kundërvënie të përbashkët të të gjitha..

botuar më 20-01-20 10.18.PD