Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një kujtim historik gjatë ditëve të korrikut

Foto: BGNES

Shumë qytete bullgare nderuan më 18 korrik me koncerte, ceremoni fetare dhe nderime ushtarake përvjetorin e lindjes /viti 1837/ të heroit kombëtar bullgar Vasill Levski. Ai është themelues i një organizate të fuqishme ilegale për çlirimin e tokave bullgare nga sundimi i Perandorisë Osmane dhe i revolucionit demokratik kombëtar. Gjatë ditëve të pushimit në majën historike Buzlluxha dhjetëra vullnetarë marrin pjesë në rikrijimin e betejës së fundit të çetës revolucionare të vojvodëve Haxhi Dimitër dhe Stefan Karaxha. Kjo çetë kaloi nga Rumania në tokën bullgare më 7 korrik 1868 me qëllim  të ngrejë një kryengritje kundër pushtetit osman.

Më shumë nga rubrika

Shën Pantalejmon

Shën Pantalejmon – mjekues dhe mbrojtës i stuhive

Më 27 korrik krahas Shën Klimenti i Ohrit dhe Shën Shtatë Shenjtorët , Kisha Ortodokse Bullgare respekton kujtesën e Shën Martirit Pantalejmon. Emri i tij do të thotë mëshirë. Ky shenjtor njihej ndër njerëzit si mjek dhe shërues. Me vetëmohim të..

botuar më 20-07-27 10.18.PD

Një tempull në Stara Pllanina, i ndërtuar me "gurë të lumtur"

Aty ku ngrihen Shkëmbinjtë e Parajsës (“Rajskite Skali”) dhe mund ta prekësh qiellin me dorë, kanë fluturuar shumë shpirtra. Dhe sikurse Zoti i kap dhe i shpie me dorë të zgjedhurit, të cilët do t’i sjellë vetë në këtë rrugë të shkurtër. “Dimri merr,..

botuar më 20-07-26 7.00.PD

Zbuluan një vendbanim mesjetar nga periudha e Mbretërisë së Parë Bullgare

Në vendbanimin e fshatit Brestnica, nëpër trasenë e autostradës “Hemus” arkeologët zbuluan një qytezë nga periudha Mesjetare ku dikur ka pasur veprimtari metalurgjike, njoftoi Agjencia Telegrafike Bullgare. Gjatë gërmimeve fillestare, të zhvilluara në..

botuar më 20-07-25 5.05.PD