Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sondazhi i parë për naftë dhe gaz rreth qytetit Silistra nuk dha rezultatin e kërkuar

Foto: BNR-arkiv

Shpimi i parë për naftë dhe gaz rreth qytetit Silistra në bregdetin bullgar të Detit të Zi është i pasuksesshëm. Në fund të muajit mars kompania “Shel Interneshënël Eksplorejshën end Divelëpmënt Italia S.P.A.” në të cilën një pjesë prej 50% ka “Shell”, 30% janë të kompanisë australiane “Udsajd Enerxhi”, kurse kapitali tjetër është i firmës spanjolle “Repsol”, zhvilloi një shpim tremujor në bllokun “Han Kubrat”. Bashkimi po studion edhe një pjesë tjetër, por në bregdetin verior të Detit të Zi. Rreth qytetit Silistra janë zbuluar depozita të hidrokarbureve, por ato nuk janë të përshtatshme për një fitim komercial, thuhet në raportin e “Udsajd”. Sondazhi është i vulosur dhe po ndërmerren studime për sondazhe të reja të ardhshme në bllok.


Më shumë nga rubrika

Institucionet kulturore, përfshirë BNR, janë gati të protestojnë

Strukturat e sindikatave KNSB (Konfederata e Sindikatave të Pavarura) dhe "Podkrepa" në institucionet kulturore dhe organizatat e ndryshme profesionale janë gati për një protestë në të cilën do ta lënë Bullgarinë pa ngjarje kulturore dhe do të..

botuar më 23-06-06 8.29.PD

Kuvendi Popullor zgjedh një qeveri të re

Kryetari i Kuvendit Popullor, Rosen Zheljazkov, thërret sot një mbledhje të jashtëzakonshme me tri pika – zgjedhjen e kryeministrit, miratimin e strukturës së Këshillit të Ministrave dhe zgjedhjen e Këshillit të Ministrave, njoftoi qendra e..

botuar më 23-06-06 6.05.PD

Parashikimi i motit për 6 qershorin 2023

Të martën do të jetë kryesisht me diell. Pas mesditës mbi malet në Bullgarinë Perëndimore do të zhvillohen vranësira dhe aty do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje - 11°. Temperaturat maksimale do të..

botuar më 23-06-05 6.35.MD