Fitore, humbje dhe barazim për skuadrat bullgare në Ligën e Evropës

Foto: arkiv

Kampioni i Bullgarisë “Lludogotec” bëri një hap të suksesshëm në drejtim të fazës grupore të Ligës së Evropës, pasi në ndeshjen e parë të raundit të tretë të kualifikimeve si mikpritës mposhti me rezultat 5:0 “The New Saints” nga Uelsi.

Bullgarët nga “CSKA Sofje” dhe ukrainasit nga “Zarja – Lugansk” përfunduan ndeshjen e tyre me rezultat 1:1 në të njëjtën fazë të Pikës së Evropës. Pas një jave është planifikuar ndeshja e tyre e dytë në Zaporozhie.

“Lokomotivë Plovdiv” humbi në terrenin e vet me 0:1 kundër “Strasburgut” të Francës me rezultat 0:1 në ndeshjen e parë të raundit të tretë të kuakifikimeve të Ligës së Evropës. Pavarësisht se luajtën mirë, mikpritësit në vazhdim të 80 minutave ishin në terren me një lojtar më pak. Dhe prandaj nuk arritën ta ndryshojnë rezultatin.


Më shumë nga rubrika

Kampioni Evropian Ergünal Sabri: Boksi është art

Ergünal Sabri-Ogi fitoi një kupë dhe medalje të artë për Bullgarinë në turneun memorial “Živorad Rajshiç Rajsha” zhvilluar në qytetin serb Shabac. Në turneun më 23-24 nëntor ai garoi për Skuadrën Kombëtare të Boksit. “ Morën pjesë vetëm..

botuar më 19-12-05 2.05.MD
Dimitër Berbatov

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov është në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov hyri në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United. Klasifikimi është i sajtit anglez talksport.com. Theksohet, se ish futbollisti i kombëtares bullgare është gol-mjeshtri i Ligës së Lartë për sezonin e viteve..

botuar më 19-12-03 10.18.PD

“Lludogorec” ka nevojë për një pikë që të vazhdojë në Ligën e Evropës

Skuadra “Lludogorec” arriti rezultat baras kundër CSKA-Moska në një ndeshje-revansh nga faza grupore e Ligës së Evropës. Në minutën e 68 “Lludogorec” shënoi një gol kundër Claudiu Keșerü. Në minutën e 76 skuadra ruse gjithashtu shënoi gol me goditjen e..

botuar më 19-11-29 12.54.MD