Piktura ekscentrike të piktorëve britanikë i befasojnë vizitorët e Pallatit në Sofje

Foto: nationalgallery.bg

Nga data 8 gusht deri më 8 shtator, Galeria Kombëtare e Arteve është mikpritëse e një ekspozite kureshtare – 45 piktura me format të madh dhe piktura të tjera të krijuara nga piktorët britanikë John Kiki dhe Darren Barker.

John Kiki është më i njohur nga të dy krijuesit – puna e tij është e vlerësuar lartë jo vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, por dhe në skenën ndërkombëtare. I lindur gjatë vitit 1943 në Qipro, Kiki rritet në Angli, mëson në Shkollën e Arteve dhe në Akademinë Mbretërore. E përcakton stilin e tij krijues si një sintezë  midis pikturës figurative, abstraksionit dhe pop-artit. Krijime të tij janë treguar në shumë hapësira prestigjioz të artit si Akademia Mbretërore, galeritë - Hayward Gallery dhe Serpentine në Londër, OK HARRIS në Soho të Nju Jorkut e të tjera.

Darren Barker ka mësuar arte, por aktualisht merret kryesisht me konservimin dhe restaurimin e monumenteve arkitekturore dhe të fotografive. Në Bullgari ai prezanton krijime të veta piktoreske, të krijuara me bojëra vaji mbi beze.

Më shumë nga rubrika

Një muze në Romë po hap dyer për “Bullgarinë përmes qelqit të kohës”

Nga data 12 dhjetor deri më 12 janar muzeu, i cili i kushtohet jetës së romakëve – Museo di Roma in Trastevere, në kryeqytetin italian do të jetë mikpritës i ekspozitës interaktive me titull “Bullgaria përmes qelqit të kohës”, mbështjellë nga aroma..

botuar më 19-12-08 1.35.MD

Agela Rodel e prezanton letërsinë bullgare përpara botës anglishtfolëse

Amerikania Angela Rodel zgjedh të jetojë dhe të punojë në Bullgari akoma përpara 15 vjetëve. Që atëherë ajo këndon këngët të cilat janë me një tingëllim etno bullgar bashkë me muzikantët nga grupi “Gollogan”. Merr pjesë në disa filma artistikë të..

botuar më 19-12-07 10.30.PD

Vdiq artistja e njohur e teatrit bullgar Stojanka Mutafova

Sot në mëngjes vdiq artistja e njohur e teatrit dhe e kinemasë bullgare  Stojanka Mutafova në moshën 97 vjeçe. Gjatë javëve të fundit ajo qe në spital pas problemeve të cilat i kishte me fshikëzën e tëmthit, të cilat kërkuan një operacion të..

botuar më 19-12-06 12.10.MD