Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

2.9 për qind inflacion vjetor në Bullgari

Foto: BGNES

Instituti Kombëtar i Statistikave njoftoi se indeksi i çmimeve të konsumatorëve në Bullgari për muajin korrik 2019 në krahasim me muajin qershor 2019 është 100.8 për qind, domethënë inflacioni mujor është 0.8 për qind. Inflacioni që nga fillimi i vitit (korriku 2019 kundrejt dhjetorit 2018) është 2.0 për qind, ndërsa inflacioni vjetor për korrikun e vitit 2019 kundrejt korrikut 2018 është 2.0 për qind.

Më shumë nga rubrika

Parlamenti i ardhshëm do të vendosë për Centralin Atomik Elektrik “Belene”

Ka të ngjarë që parlamenti i ardhshëm do të vendosë për ndërtimin e Centralit Atomik Elektrik “Belene” ose për ndërtimin e bllokut të 7 të Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj”. Këtë e tha para BNR kryetari i komisionit energjetik parlamentar..

botuar më 21-01-24 3.12.MD

Parlamenti Evropian po pyet për hetimin e regjistrimeve audio me zërin e supozuar të Kryeministrit

Eurodeputetët nga grupi i monitorimit në Parlamentin Evropian drejtuan pyetje prokurorinë se deri ku ka arritur hetimi mbi pastrimin e parave me pjesëmarrjen e supozuar të Kryeministrit Bojko Borisov të ashtuquajturën Barcelonagejt. Ata janë të..

botuar më 21-01-24 3.01.MD
Lëçezar Borisov

370 mln leva ndihma për biznesin gjatë muajve të ardhshëm

Më shumë se 8000 kompani, të cilat aplikuan për mbështetje nga shteti, do të marrin një total prej 116 milion leva nga 25 janar nga Programi Operativ “Inovacioni dhe Konkurrenca”, tha Ministri i Ekonomisë Laçezar Borisov për BNR. Veçmas, 250 000..

botuar më 21-01-24 1.21.MD