Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filloi ekspozita tradicionale “I besoni prodhimit bullgar”

Foto: BTA

Në Sofje, në sallën për ekspozita të Magazinit Qendror Universal /MAPO/ deri më 13 tetor, për herë të 16-të të radhës po zhvillohet ekspozita “I besoni prodhimit bullgar”. Dhjetëra prodhues bullgarë, tregtarë dhe sipërmarrës, propozojnë produkte të ndryshme bullgare. Më të shumta janë firmat, të cilat merren me kozmetikë, ushqime dhe pije, si dhe ato për konfeksion, prodhime të trikotazhit dhe të lëkurës. Vizituesit mund të blejnë veshje sportive dhe elegante për stinën e vjeshtës dhe të dimrit me çmime atraktive, dhe po kështu të blejnë çanta dhe këpucë prej lëkure, si dhe modele të reja të kapelave dhe aksesorëve, rroba të punuara me dorë dhe shalle me ornamente bullgare.

Më shumë nga rubrika

Kryetari i Asociacionit të Pronarëve të Farmacive në vendin tonë Nikollaj Kostov

A kemi frikë nga koronavirusi apo e nënvleftësojmë rrezikun

Epidemia e koronavirusit i cili u zbulua në Kinë, por u përhapë edhe në Evropë, shqetëson shtetasit dhe biznesin në Bullgari . Megjithëqë tani për tani nuk ka raste të vërtetuara për bullgarë të ngjitur me virusin tek ne, njerëzit ndërmarrin hapa..

botuar më 20-02-26 1.58.MD

Ndërtimi i autostradës “Struma” përmes Grykës së Kresnës - pikë kritike në një mosmarrëveshje midis ambientalistëve dhe shtetit

Seksioni më i vështirë dhe më i shtrenjtë nga ndërtimi i autostradës “Struma” * pas qytetit Bllagoevgrad - ky përmes Grykës së Kresnës, prej kohe  shkakton pakënaqësi mes banuesve të qytetit të afërt Kresna dhe aktivistëve të shoqatave mjedisore...

botuar më 20-02-26 1.18.MD

Mobilizim i plotë në Bullgari për parandalimin e përhapjes së koronavirusit

Sot në orën 09.00 në mëngjes në Aeroportin e Sofjes filloi një trajnim për reaksione në raste dyshimi për persona të infektuar me koronavirusin COVID – 19. Në orën e njëjtë Kryeministri Borisov kishte thirrur një mbledhje të jashtëzakonshme të Këshillit..

botuar më 20-02-25 12.57.MD