Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festivali folklorik “Severina” mbledh grupe bullgare dhe të huaja në qytetin Ruse

Foto: fest-bg.com

Nga data 4 deri më 6 tetor, qyteti Ruse buzë lumit Danub është mikpritës i edicionit të katërt të festivalit folklorik ndërkombëtar të rinisë “Severina”. Qëllimi i organizatorëve është sigurimi i mundësisë për paraqitje të fëmijëve dhe të rinjve, të cilët të merren me vallëzim dhe folklor. Përveç vallëzimeve, programi i festivalit përfshin dhe një shfaqje mode të pjesëmarrësve nëpër pedonalen në qendrën e qytetit, si dhe vizita në vendet më interesante dhe kureshtare në rajon.

Më shumë nga rubrika

“Një natë në Çarshinë e Samovodenes” në Veliko Tërnovo

Dhjetëra zanatçinj, artistë cirku, muzikantë dhe prodhues të ushqimeve ekologjikisht të pastra marrin pjesë në edicionin e dhjetë të festës “Një natë në Çarshinë e Samovodenes” dhe në Festivalin e Zanateve në Veliko Tërnovo. Aktivitetet hapen sot..

botuar më 20-09-18 9.52.PD

Sot është Dita e Lartësimit të Kryqit të Nderuar!

Më 14 shtator Kisha Ortodokse Bullgare shënon një nga festat e mëdha në kalendarin e vet festiv - Ditën e Lartësimit të Kryqit të Nderuar ose Krëstovden (bullgarisht). Ky është një nga katër ditët në vit, kur besimtarët mund të përkulen në shenjë..

botuar më 20-09-14 1.27.MD

Magjia e folklorit bullgar gjallëron në qytetin Burgas

Më 12 shtator, në hapësirën midis Qendrës Kulturore “Kazino Detare” dhe skenën “Kërmilli” në qytetin Burgas, do të gjallërojë spektakli “Shtatë çudirat e Bullgarisë”. Publiku do të mund të shijojë interpretimet e këngëtarëve popullorë dhe të..

botuar më 20-09-12 6.05.PD