Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Masa të forcuara të sigurisë në Sofje për shkak të zgjedhjes së kryeprokurorit të ri

Foto: BGNES

Këshilli i Lartë Gjyqësor është duke zgjedhur sot kryeprokurorin e Bullgarisë. Dëgjimi i kandidatit të vetëm për postin – zëvendës kryeprokurorin e tanishëm Ivan Geshev, filloi me masa të forcuara të sigurisë pa precedent deri tani rreth godinës së Këshillit në qendër të Sofjes për shkak të demonstrimeve “pro” dhe “kundër”. Shkasi kryesor për pakënaqësinë e qytetarëve që janë “kundër” është fakti se Geshev është i vetmi kandidat. Slogani kryesor i demonstruesve në përkrahje të Geshevit është “Geshev – Kryeprokurori i denjë”.

Më shumë nga rubrika

Svetllan Stoev

Hyrja në eurozonë dhe zonën Shengen është prioritet për Bullgarinë

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev paraqiti para Korpusit Diplomatik prioritetet e politikës së jashtme të Bullgarisë. Ai theksoi dy prioritetet kryesore në punën e tij - organizimin e zgjedhjeve jashtë vendit dhe zbatimin e prioriteteve..

botuar më 21-06-10 5.30.MD
Rumen Radev

Iniciativa e “Tri Deteve” nuk është anti-ruse ose anti-BE

Presidenti Rumen Radev hodhi poshtë spekulimet në lidhje me iniciativën e “Tri Deteve” dhe tha se ajo po zhvillohet në një kohë dhe hapësirë ​​gjeopolitike tjetër. “Tri dete” nuk është një bashkim dhe nuk është i militarizuar, tha Radev para një..

botuar më 21-06-10 1.54.MD

Material i ADN-së u gjet mes pjesëve të shkëputura të aeroplanit të rënë MiG-29

Fatkeqësisht material biologjik u gjet në mesin e mbetjeve të avionit të zhdukur MiG-29. Ai u dha për analizë të ADN-së, tha në një konferencë shtypi në Varna, Shefi i Mbrojtjes Admiral Emill Eftimov. Operacioni i kërkimit të avionit luftarak të..

botuar më 21-06-10 1.41.MD