Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgar do ta përfaqësojë BE-në në Agjencinë Botërore të Antidopingut

Krasen Kralev

Ministri i Rinisë dhe Sportit Krasen Kralev u zgjodh për herë të dytë për anëtar të Këshillit Drejtues të Agjencisë Botërore të Antidopingut (WADA). Gjatë 3 viteve në vijim Kralev do të përfaqësojë vendet e BE-së në Bordin e vendeve nga BE-ja. Kandidatura u preferua nga ajo e María José Rienda Contreras, sekretare shtetërore e sportit e Spanjës. Bullgari fitoi me 16 vota kundrejt 11 votave. Zgjedhja u zhvillua në një mbledhje të grupit të punës “Sport” pranë Këshillit të BE-së. Pozita e Kralevit ishte çliruar nga Ministri i Sportit i Belgjikës zoti Philippe Muyters, i cili nuk është anëtar i qeverisë së re të Flandrës.

Grigor Dimitrov

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov u prezantua me sukses në fillim të turneut të tenisit në sallë në Vjenë

Tenisti më i mirë i Bullgarisë Grigor Dimitrov mundi tenistin Karen Haçanov nga Rusia me 7:6(6), 6:3, në fillim të turneut të tenisit në sallë në Vjenë, i cili është nga kategoria ART 500. Në tetë finalet Dimitrov do të ndeshet nga fituesi i..

botuar më 20-10-27 6.12.MD

Sonja Radeva dhe historitë e saj me patinazh në akull

Sonja Radeva bën zgjedhjen e vet jetike kur është 4 vjeçe, kur shkon në sheshin e patinazhit me nënën dhe me motrën e saj dhe vesh për herë të parë patinat e dimrit. Kuptohet se atëherë ajo nuk e kupton këtë. Me kalimin e kohës vijnë dhe pasioni dhe..

botuar më 20-10-22 1.16.MD
Hristo Stoiçkov

Bullgari Hristo Stoiçkov me nominim për skuadrën ideale për ta gjitha kohërat

Futbollisti bullgar Hristo Stoiçkov bashkë me 9 futbollistë të tjerë u nominua për sulmuesin më të mirë të majtë në historinë e futbollit. Nominimi është në kuadrin e iniciativës së botimit francez France Footboll për caktimin e skuadrës ideale për..