Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti hesht për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri

Presidenti Rumen Radev
Foto: BTA

Presidenti Rumen Radev nuk ka thënë nëse dhe kur do të nënshkruajë dekretin për emërimin e Ivan Geshevit kryeprokuror të Bullgarisë. Të gjitha përgjigjet janë në Kushtetutë, tha Presidenti dhe premtoi se do ta zgjidhë kazusin brenda një afati të shkurtër. Nuk jam njeri i cili i zvarrit punët, shtoi Radev. Sa i përket zgjedhjes së diskutueshme të Kryeprokurorit Kryeministri Bojko Borisov komentoi se nuk ka hyrë në kurthin e opozitës për të propozuar kandidat të vet. E ndryshuam ligjin në mënyrë të tillë kështu qe prokurorët të zgjedhin prokurorin e tyre, ndërsa gjyqtarët të zgjedhin gjyqtarët.

Më shumë nga rubrika

Varna - 100 vjet qytet turistik

Më 10 qershor 1921 Varna, e njohur si kryeqyteti detar i Bullgarisë, u shpall nga administrata bashkiake qytet turistik, kurse në vitin 1925 u lëshua një dekret mbretëror për këtë. Kushtet e mrekullueshme shpejt tërhoqën shumë pushues nga vendi dhe..

botuar më 21-06-10 5.40.MD
Svetllan Stoev

Hyrja në eurozonë dhe zonën Shengen është prioritet për Bullgarinë

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev paraqiti para Korpusit Diplomatik prioritetet e politikës së jashtme të Bullgarisë. Ai theksoi dy prioritetet kryesore në punën e tij - organizimin e zgjedhjeve jashtë vendit dhe zbatimin e prioriteteve..

botuar më 21-06-10 5.30.MD
Rumen Radev

Iniciativa e “Tri Deteve” nuk është anti-ruse ose anti-BE

Presidenti Rumen Radev hodhi poshtë spekulimet në lidhje me iniciativën e “Tri Deteve” dhe tha se ajo po zhvillohet në një kohë dhe hapësirë ​​gjeopolitike tjetër. “Tri dete” nuk është një bashkim dhe nuk është i militarizuar, tha Radev para një..

botuar më 21-06-10 1.54.MD