Një klub i Urugait e vuri flamurin bullgar mbi fanellët

Foto: Danubio FC

Klubi i Urugait Danubio respektoi rrënjët bullgare duke vënë flamurin bullgar në ekipin e tretë për këtë sezon.
Danubio u themelua më 1 mars të vitit 1932 nga dy emigrantë bullgarë – Migel (Mihaill) dhe Huan (Ivan) Lazarof, ndërsa emrin e klubit e dha nëna e tyre donja Marija Minçef de Lazarof. Klubi mban emrin e lumit i cili cakton kufirin verior të Bullgarisë - Danub.
Në mesë të fanellës ka dy vija të bardhë dhe të gjelbër, të cilat formojnë flamurin bullgar bashkë me ngjyrën e kuqe të ekipit. Shkruhet edhe motoja “Bashkimi e bën forcën” – frazë kjo e cila lexohet në godinën e Kuvendit Popullor të Bullgarisë dhe katër strofat e para të himnit të Bullgarisë
“Danubio” është një nga skuadrat tradicionale të Urugait dhe katër herë ishte kampion i vendit, herën e fundit në vitin 2014.  

Më shumë nga rubrika

Kampioni Evropian Ergünal Sabri: Boksi është art

Ergünal Sabri-Ogi fitoi një kupë dhe medalje të artë për Bullgarinë në turneun memorial “Živorad Rajshiç Rajsha” zhvilluar në qytetin serb Shabac. Në turneun më 23-24 nëntor ai garoi për Skuadrën Kombëtare të Boksit. “ Morën pjesë vetëm..

botuar më 19-12-05 2.05.MD
Dimitër Berbatov

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov është në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov hyri në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United. Klasifikimi është i sajtit anglez talksport.com. Theksohet, se ish futbollisti i kombëtares bullgare është gol-mjeshtri i Ligës së Lartë për sezonin e viteve..

botuar më 19-12-03 10.18.PD

“Lludogorec” ka nevojë për një pikë që të vazhdojë në Ligën e Evropës

Skuadra “Lludogorec” arriti rezultat baras kundër CSKA-Moska në një ndeshje-revansh nga faza grupore e Ligës së Evropës. Në minutën e 68 “Lludogorec” shënoi një gol kundër Claudiu Keșerü. Në minutën e 76 skuadra ruse gjithashtu shënoi gol me goditjen e..

botuar më 19-11-29 12.54.MD