Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkencëtarë nga 12 shtete diskutojnë në Sofje vlerat evropiane

Shkencëtarë nga 12 shtete marrin pjesë në konferencën ndërkombëtare në Sofje me temë “Vlerat Evropiane në vendet  e Evropës Juglindore – sfidat dhe mundësitë e reja”. Në forum ka përfaqësues të universiteteve prijëse nga 12 vendet  -Shqipëria, Bosnja e Hercegovina, Bullgaria, Greqia, Qiproja, Rumania, Maqedonia e Veriut, Sllovenia, Serbia, Turqia, Kroacia dhe Mali i Zi. Temat për diskutim janë: a ka një rivlerësim i vlerave në Evropën Juglindore pas rënies së Murit të Berlinit, çfarë ndodh me politikën, me demokracinë, cilat janë vlerat politike dhe kontradiktat në bazë të tyre në shoqëritë bashkëkohore.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 16 gushtin

Gjatë natës , vranësirat do të zvogëlohen deri në kthjellime, kryesisht në pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë e lehtë jugore. Më 16 gusht do të mbajë mot kryesisht me diell. Rreth dhe pas mesditës do të zhvillohen vranësira dhe në..

botuar më 22-08-15 8.30.MD

Shumica e fëmijëve që pësuan aksidentin rrugor në Autostradën “Trakia” u kthyen në Serbi

Dy fëmijët e plagosur më të rëndë në aksidentin e djeshëm me autobusin serb në Autostradën “Trakia” u transferuan mëngjesin e sotëm nga spitali i qytetit Stara Zagora në “Pirogov” të kryeqytetit. Njëri fëmijë është duke i nënshtruar një operacioni,..

botuar më 22-08-15 7.01.MD
Lumi Danub

Niveli i ulët i Danubit pengon transportin detar

Shumë anije presin në seksionin bullgaro-rumun të Danubit pasi niveli i lumit mbetet i ulët. Këtë e bëri të ditur për BTA, Drejtori i Drejtorisë “Mbikëqyrja e lumenjve – Ruse”, Ivan Zhekov. Niveli më i ulët është në zonat e ishujve Belene dhe..

botuar më 22-08-15 5.31.MD