Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkencëtarë nga 12 shtete diskutojnë në Sofje vlerat evropiane

Shkencëtarë nga 12 shtete marrin pjesë në konferencën ndërkombëtare në Sofje me temë “Vlerat Evropiane në vendet  e Evropës Juglindore – sfidat dhe mundësitë e reja”. Në forum ka përfaqësues të universiteteve prijëse nga 12 vendet  -Shqipëria, Bosnja e Hercegovina, Bullgaria, Greqia, Qiproja, Rumania, Maqedonia e Veriut, Sllovenia, Serbia, Turqia, Kroacia dhe Mali i Zi. Temat për diskutim janë: a ka një rivlerësim i vlerave në Evropën Juglindore pas rënies së Murit të Berlinit, çfarë ndodh me politikën, me demokracinë, cilat janë vlerat politike dhe kontradiktat në bazë të tyre në shoqëritë bashkëkohore.


Më shumë nga rubrika

Aleksandër Nikollov

Bullgarët të jenë të qetë për furnizimin me gaz, po hartohet një plan

Nga Bullgaria kërkohen përpjekje maksimale që të plotësohen nevojat specifike dhe periudha e dimrit të kalojë qetë. Këtë e deklaroi para gazetarëve Ministri i Energjetikës në dorëheqje, Aleksandër Nikollov, pas seancës së mbyllur të Kuvendit..

botuar më 22-07-07 4.31.MD
Kirill Petkov

“Po e vazhdojmë ndryshimin” ende nuk ka mbështetjen e nevojshme prej 121 votash

Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov deklaroi para gazetarëve në Kuvendin Popullor se do të luftojnë që të mos kthehet politika e prapaskenës. Pyetjes nëse tashmë ka 121 deputetë të cilët të mbështesin një qeveri të mundshme të ardhshme, Petkov u..

botuar më 22-07-07 3.41.MD
Pllamen Dimitrov

Sindikatat duan që Bullgaria të mendojë për punën e centraleve të qymyrit

Kryetari i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari Pllamen Dimitrov, tha për Nova News se pjesa për termocentralet e qymyrit në Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë duhet të rinegociohet. Ai deklaroi se nuk ndan mendimin e kolegut..

botuar më 22-07-07 1.58.MD