Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkencëtarë nga 12 shtete diskutojnë në Sofje vlerat evropiane

Shkencëtarë nga 12 shtete marrin pjesë në konferencën ndërkombëtare në Sofje me temë “Vlerat Evropiane në vendet  e Evropës Juglindore – sfidat dhe mundësitë e reja”. Në forum ka përfaqësues të universiteteve prijëse nga 12 vendet  -Shqipëria, Bosnja e Hercegovina, Bullgaria, Greqia, Qiproja, Rumania, Maqedonia e Veriut, Sllovenia, Serbia, Turqia, Kroacia dhe Mali i Zi. Temat për diskutim janë: a ka një rivlerësim i vlerave në Evropën Juglindore pas rënies së Murit të Berlinit, çfarë ndodh me politikën, me demokracinë, cilat janë vlerat politike dhe kontradiktat në bazë të tyre në shoqëritë bashkëkohore.


Më shumë nga rubrika

Jens Stoltenberg

Dera e NATO-s mbetet e hapur për anëtarët e rinj

Presidenti Rumen Radev kryeson delegacionin bullgar në Madrid për samitin e NATO-s. Përpara forumit, Turqia hoqi veton ndaj pranimit të Finlandës dhe Suedisë. Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Jens Stoltenberg tha se ky është një sinjal i qartë për..

botuar më 22-06-29 9.23.PD

Parashikmi i motit për 29 qershorin

Gjatë natës do të mbizotërojë mot i kthjellët. Mbi Bullgarinë Lindore dhe malet do të ketë vranësira më të konsiderueshme, ku në disa vende do të ketë reshje shiu. Në shumicën e zonave do të jetë e qetë. Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht..

botuar më 22-06-28 8.30.MD

70 diplomatë rusë në Bullgari u shpallën “persona non grata”

Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov njoftoi se Bullgaria po dëbon 70 diplomatë rusë dhe saktësoi se kjo ndodhi falë shërbimeve. Sipas Petkov, kushdo që punon për interesa të huaja do të thirret në vendin nga ka ardhur. Sipas Kirill Petkov,..

botuar më 22-06-28 7.18.MD