Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Letrat shtetërore me vlerë janë shituar me normë negative të interesit

Foto: arkiv

Ministria e financave informoi se të hënën i ka shitur letrat me vlerë me maturim 5-vjeçar të emetuara nga shteti dhe interesi ndaj tyre ka qenë shumë i lartë. Me anë të ankandit të organizuar janë siguruar para për borxh të ri shtetëror për 102 mln. euro, kurse kërkesat e blerësve kanë qenë 2,5 herë mbi ofertën.

Lajmi më i madh sipas ekspertëve është se blerësit i kanë blerë obligacionet me leverdishmëri negative prej 0,11%, siç është tendenca për obligacionet federale gjermane.

Obligacionet janë blerë kryesisht nga bankat (64%). Shoqëritë e sigurimeve kanë përvetësuar 26,5%, , kurse fondet e pensionimit – 9,5% .


Më shumë nga rubrika

Dy veta vdiqën me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit, numri i të sëmurëve ra në gati 60 000

549 janë rastet e reja me Covid në vend në 24 orët e fundit, ose 46 më pak se një ditë më parë. Më shumë se 57.5 nga të sapo infektuarit nuk janë vaksinuar. 12% e 4587 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 11% të martën, sipas portalit..

botuar më 22-06-29 9.58.PD
Jens Stoltenberg

Dera e NATO-s mbetet e hapur për anëtarët e rinj

Presidenti Rumen Radev kryeson delegacionin bullgar në Madrid për samitin e NATO-s. Përpara forumit, Turqia hoqi veton ndaj pranimit të Finlandës dhe Suedisë. Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Jens Stoltenberg tha se ky është një sinjal i qartë për..

botuar më 22-06-29 9.23.PD

Parashikmi i motit për 29 qershorin

Gjatë natës do të mbizotërojë mot i kthjellët. Mbi Bullgarinë Lindore dhe malet do të ketë vranësira më të konsiderueshme, ku në disa vende do të ketë reshje shiu. Në shumicën e zonave do të jetë e qetë. Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht..

botuar më 22-06-28 8.30.MD