Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Letrat shtetërore me vlerë janë shituar me normë negative të interesit

Foto: arkiv

Ministria e financave informoi se të hënën i ka shitur letrat me vlerë me maturim 5-vjeçar të emetuara nga shteti dhe interesi ndaj tyre ka qenë shumë i lartë. Me anë të ankandit të organizuar janë siguruar para për borxh të ri shtetëror për 102 mln. euro, kurse kërkesat e blerësve kanë qenë 2,5 herë mbi ofertën.

Lajmi më i madh sipas ekspertëve është se blerësit i kanë blerë obligacionet me leverdishmëri negative prej 0,11%, siç është tendenca për obligacionet federale gjermane.

Obligacionet janë blerë kryesisht nga bankat (64%). Shoqëritë e sigurimeve kanë përvetësuar 26,5%, , kurse fondet e pensionimit – 9,5% .


Më shumë nga rubrika

Një rritje drastike e infeksioneve të reja dhe një rënie rekord e të sëmurëve me Covid

942 janë rastet e reja me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rritja është me 759 raste krahasuar me një ditë më parë. Mbi 62% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 14% e 6702 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 13.5% të treguesit të..

botuar më 22-07-05 9.29.PD

750 miliardë euro do të kushtojë rimëkëmbja e Ukrainës

Finlanda dhe Suedia do të nënshkruajnë protokollet e anëtarësimit në NATO më 5 korrik, njoftoi selia e Aleancës në Bruksel. Pas agresionit rus në Ukrainë, të dy vendet konfirmuan zyrtarisht vullnetin dhe aftësinë e tyre për të përmbushur detyrimet..

botuar më 22-07-05 9.02.PD

Parashikimi i motit për 5 korrikun 2022

Ditën e marte do të jetë me diell. Pas dite mbi Bullgarinë Perëndimore do të mbajë vranësira dhe në disa vende do të ketë reshje të shkurtra shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 31 deri në 36 gradë, në Sofje - përafërsisht 31...

botuar më 22-07-04 8.25.MD