Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Izraeli diskutojnë partneritetin në sigurinë kibernetike

Foto: Qendra Qeveritare e Shtypit

Zëvendës kryeministrja Marijana Nikollova, e cila është kryetare e Këshillit të Sigurisë Kibernetike pranë Këshillit të Ministrave, diskutoi me drejtorin e përgjithshëm të Zyrës Kombëtare Izraelite të Sigurisë Kibernetike Igall Una, mundësitë për partneritetin dypalësh në këtë fushë. Përfaqësuesi iztaelit tregoi praktikat e mira të zyrës në koordinimin e punës midis institucioneve, në partneritetin me biznesin dhe në aplikimin e vendimeve inovative për reagim të shpejtë kundër sulmeve kibernetike. Në bisedimet e zhvilluara në qytetin izraelit Beer Sheva, për palën bullgare morën pjesë edhe përfaqësues të Agjencisë Shtetërore të Qeverisjes Elektronik dhe Dikasterit të Krimeve Kibernetike pranë Drejtorisë së Përgjithshme për Luftimin e Krimit të Organizuar.

Më shumë nga rubrika

Ekaterina Zaharieva shqyrtoi punën e iniciativës “Tri Dete” me koordinatorin polak Pavel Jablonksi

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva diskutoi çështjet në lidhje me iniciativën “Tri Deteve” me koordinatorin e qeverisë së Polonisë Pavel Jablonski. Bullgaria mori përsipër koordinimin e iniciativës nga..

botuar më 21-01-18 6.52.MD

Prokuroria konfiskoi mbi 1400 piktura nga shtëpia e afaristit Vasill Bozhkov, i cili fshihet në Dubai

Prokuroria konfiskoi 1418 piktura dhe 45 grafika nga banesa e afaristit Vasill Bozhkov, i cili fshihet në Dubai, bëri të ditur sajti i Prokurorisë. Ndër veprat e artit ka edhe të tilla të krijuesve të njohur bullgar, si Vlladimir Dimitrov –..

botuar më 21-01-18 5.59.MD

Në Pazarxhik lindi një foshnjë me antitrupa kundër Covid-19

Një grua 28 vjeçe me koronavirus nga qyteti Pazarxhik i Bullgarisë Jugore ka lindur një foshnjë me antitrupa kundër Covid-19. Para kësaj gruaja u shtrua në spitalin e qytetit me temperaturë të lartë, kollë dhe gjendje të keqe. Pasi iu..

botuar më 21-01-18 4.08.MD