Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria hodhi poshtë akuzat e fondacionit “Trakia”

Sijka Mileva
Foto: BGNES

Prokuroria e di se lufton kundër një organizate që disponon milionë, të cilat do t'i përdorë që të mbrohet në media, tha zëdhënësja e Kryeprokurorit Sijka Mileva me rastin e hetimit kundër Vasill Bozhkovit dhe Komisionit për Lojërat e Fatit. Ajo hodhi poshtë akuzat se vlerat historiko-kulturore nga koleksioni i oligarkut që aktualisht është fshehur jashtë shtetit konfiskohen dhe hidhen në thes. Procedura ka kaluar në rendin ligjor në prani të ekspertëve më të mirë. Ky është një sulm hibrid kundër Prokurorisë nga i akuzuari Bozhkov dhe personat e lidhur me të, deklaroi Mileva. Para kësaj fondacioni “Trakia” i kontrolluar nga Bozhkovi doli me një deklaratë se konfiskimi çon në asgjësimin e trashëgimisë së lashtë historiko-kulturore.

Më shumë nga rubrika

Në një protestë punëtorët e Termocentralit “Marica 3” këmbëngulin që impianti të rifillojë së punuari

Punonjësit e Termocentralit “Marica 3” të Dimitrovgradit protestuan para ndërtesës së Ministrisë së Mjedisit në Sofje dhe më pas u drejtuan te Këshilli i Ministrave. Ata kërkojnë që impianti të rifillojë menjëherë funksionimin. Puna e tij u ndalua..

botuar më 22-05-16 3.53.MD

Nëse sot kishte zgjedhje të reja, 8 formacione do të hynin në Parlament

Sipas një sondazhi sociologjik të agjencisë “Trend”, të porositur nga gazeta “24 Çasa”, nëse sot kishte zgjedhje të reja, 8 formacione do të hynin në Parlament. 19% e të anketuarve e vlerësojnë pozitivisht punën e Parlamentit. Në prill, vlerësimi..

botuar më 22-05-16 11.26.PD

Vaksinimi kundër Covid është pothuajse i ndenjur

126 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit, ose 27 raste më pak se një ditë më parë. Mbi 63% prej të infektuarve rishtazi nuk janë të imunizuar. 4.7% e 2694 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg...

botuar më 22-05-16 9.38.PD