Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Skermistë nga 39 shtete konkurrojnë për çmimet e turneut “Shpata e Asparuhut”

Foto: arkiv

Më 8 dhe 9 shkurt 210 skermistë nga 39 shtete do të garojnë në Plovdiv për vendet e para në turneun “Shpata e Asparuhut”, i cili siguron pjesëmarrje në Kupën Botërore tek meshkujt dhe femrat. Gara është e organizuar nga Federata Bullgare e Skermës, Ministria e Rinisë dhe Sportit dhe Lotoja Bullgare.

Për pjesëmarrje tek meshkujt janë regjistruar 111 skermistë nga 23 shtete. Ndër ta janë bullgarët Todor Stojçev (mbajtës i Kupës komplekse Evropiane për kadetë për stinën 2019-2020) dhe Galin Genov (i 28-i në ranglistën për Kupën Botërore). Gara te meshkujt do të jetë shumë e vështirë, sepse dy prej kombeve më të forta në skermë – Italia dhe SHBA-ja – mbërrijnë në Plovdiv me disa nga 20 skermistët e parë të Kupës Botërore.

Shpresa bullgare është Joana Ilieva – 18 vjeçe, e cila është e dyta në klasifikimin e përkohshëm për Kupën Botërore te gratë në moshën deri më 20 vjeç, ndersa vitin e kaluar fitoi çmimin e turneut në Plovdiv.


Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e dytë në kampionatin në Akapullko

Kampioni I turneut të tenisit në Akapullko nga viti 2014 Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e dytë të edicionit të tij të sivjetshme. Në fillimin e garës nga kategoria ATR 500 bullgari, që është nën numrin 7, eliminoi pa problem tenistin Damir Džumhur..

botuar më 20-02-26 9.44.PD

Bullgaria refuzoi organizimin e Kampionatit Botëror të Hokejit për të rinj

Federata Bullgare e Hokejit në Akull njoftoi, se nuk do të organizojë Kampionatin Botëror të Hokejit për të rinj deri në 18 vjeç në divizionin e dytë të grupit B, i cili duhet të zhvillohej nga 23 deri më 29 mars në Sofje. Nga federata pranuan rekomandimet..

botuar më 20-02-25 5.47.MD

Start i suksesshëm i Grigor Dimitrovit në Akapulko

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov filloi me sukses pjesëmarrjen e vet në turneun në Akapulko. Në garën me çifte ai dhe amerikani Taylor Fritzfituan në ndeshjen e raundit të parë kundër Marcus Daniell (Zelanda e Re) dhe Philipp Oswald (Austri)...

botuar më 20-02-25 10.17.PD