Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka
Foto: BGNES

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 59 kg në stilin e lirë. Në finale ajo humbi nga përfaqësuesja e Moldavisë Anastasija Niçita me 4-5 pika. Daniell Aleksandrov gjithashtu fitoi medalje të argjendtë evropiane në kryeqytetin italian. Bullgari humbi në finale në kategorinë deri në 82 kg në stilin klasik nga mundësi azer Rafig Gusejnov me 1:2 pika.

Më shumë nga rubrika

Volejbollistët bullgarë u kualifikuan në Kampionatin Evropian 2021

Në Izrael, volejbollistët bullgarë arritën një fitore të plotë në kualifikimet për Kampionatin Evropian 2021. Kombëtarja Bullgare fitoi bindshëm katër ndeshjet dhe u klasifikua në turneun, i cili do të mbahet në fund të verës në Republikën Çeke,..

botuar më 21-01-18 10.11.PD
Adrian Andreev

Adrian Andreev fitoi një titull të dytë në tenisin profesional

Tenisti i ri bullgar Adrian Andreev fitoi një titull të dytë në karrierën e vet profesionale. Në finalet e turneut të ITF me fond prej 15 mijë dollarësh në Antalya ai mundi rusin Aleksandër Shevçenko me 6:1 и 7:6 (1). Titulli i kampionit i solli..

botuar më 21-01-17 3.31.MD

Një bullgar merr pjesë si delegat në Kampionatin Botëror në Hendboll për meshkuj

Kryetari i Bordit Gjyqësor Kombëtar pranë Federatës Bullgare të Hendbollit Mihaill Bashev është delegat i Federatës Ndërkombëtare (IHF) në Kampionatin Botëror për meshkuj nga data 13 deri më 31 janar në Egjipt, njoftoi Agjencia Telegrafike Bullgare...

botuar më 21-01-16 7.10.PD