Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bansko bëhet qendra e kinemasë ekstreme

Foto: banskofilmfest.com

Nga 20 deri më 22 shkurt pushimorja dimërore Bansko bëhet organizator i Panoramës Tradicionale të Kinematografisë"Snow Cinema – filma për ski dhe snoubord”. Në program u përfshin filma për sporte ekstreme të cilat sfidojnë vullnetin dhe shpirtin. Krahas kësaj ka tema të lidhura me sportet dimërore dhe me kulturën malore.

Brenda tri ditëve adhuruesit e kinemasë ekstreme do të kenë mundësi të shikojnë falas filmat më të mirë nga Kanadaja, Austria, Argjentina, Skocia, Bullgaria, Ukraina dhe Gjermania. Theks në program është filmi kanadez “Jeta në mal”, i cili mori çmimin e jurisë në Bansko Film Fest 2019.

Më shumë nga rubrika

Filma bullgarë dhe kronika të filmave nga periudha para vitit 1944 tanimë janë në dispozicion në internet

Internet konsumatorët nga e gjithë bota tanimë kanë një prani të lirë deri tek disa nga filmat më kureshtarë bullgarë nga arkiva, të cilat do t’i kthejnë pothuajse në agimin e kinemasë. Kohët e fundit në portalin e filmave European Film Gateaway , u..

botuar më 20-12-03 7.15.PD
Ivajllo Hristov

Filmi bullgar “Frikë” mori Çmimin e Madh në Festivalin në Talin

Në Festivalin e 24-të Ndërkombëtar të Filmave “Net të Zeza” në Talin filmi bullgar “Frikë” i regjisorit dhe skenarist Ivajllo Hristov mori Çmimin e Madh për film më të mirë njofton portalikultura.bg. Juria e dalloi filmin për kombinimin e..

botuar më 20-12-01 2.50.MD

Biografia krijuese e Georgi Çapkënovit frymëzon për një turne virtual në Sofje

Libri “Dhe Çapa krijoi botën” ka frymëzuar krijimin e itinerarit për një vizitë-shëtitje virtuale të Sofjes, kushtuar veprimtarisë së skulptorit Georgi Çapkënov , autor i statujës-simbol të kryeqytetit tonë. Në kuadrin e 60 minutave ata të cilët i janë..

botuar më 20-11-29 6.20.PD