Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kafeja e tolerances” mblodhi në Plovdiv përfaqësues të komuniteteve dhe feve të ndryshme

Foto: BTA

Për vitin e gjashtë me radhë përfaqësues të të gjitha pakicave kombëtare dhe feve në qytetin e Plovdivit (Bullgari Jugore) u mblodhën për “Kafenë e tolerancës” në Xhumaja Xhamija në qendrën e qytetit.

Ngjarja kujton dhe nënvizon traditën shekullore të bashkëjetesës paqësore ndërmjet bullgarëve, hebrenjve, italianëve, turqve, rusëve, armenëve dhe komuniteteve të tjera në qytet.

Për herë të parë pakica kombëtare e turqve ftoi bashkësitë e tjera në “kafe të tolerancës” gjatë vitit 2015 – me rastin e përvjetorit të aktit vandal në Xhumaja Xhamija. “Kryemyftiu deklaroi se duhet të kuptojmë se dashuria, mirëkuptimi i ndërsjellë dhe fqinjësia e mirë do ta shpëtojnë njerëzimin.”

Në aktivitet mori pjesë dhe konsulli i përgjithshëm i Turqisë në Plovdiv Husein Ergani.  


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 203

Shkollat do të kthehen në vatra për përhapjen e Covid-19 “Shkolla nuk do të kthehet në vatra e Covid-19, por vend për përhapjen e virusit”. Këtë e tha para BNT pulmologu doktor Aleksandër Simidçiev. Sipas tij nxënësit nuk do të sëmuren aq..

botuar më 20-09-26 6.18.MD
Kornelija Ninova

Sanksionet kundër Rusisë i dëmtojnë marrëdhëniet e mira dypalëshe

Liderja e Partisë Socialiste Bullgare (PSB) Kornelija Ninova u shpall për normalizimin e marrëdhënieve me Rusinë gjatë kongresit të 50-të të partisë. Sipas saj në interes të kombit është të zhvillohen marrëdhëniet tregtare, ekonomike, turistike,..

botuar më 20-09-26 5.57.MD
Aleksandër Simidçiev

Shkollat do të kthehen në vatra për përhapjen e Covid-19

“Shkolla nuk do të kthehet në vatra e Covid-19, por vend për përhapjen e virusit”. Këtë e tha para BNT pulmologu doktor Aleksandër Simidçiev. Sipas tij nxënësit nuk do të sëmuren aq rëndë që të imponohet të hyjnë në spital, por do të ndihmojnë..

botuar më 20-09-26 3.27.MD