Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kafeja e tolerances” mblodhi në Plovdiv përfaqësues të komuniteteve dhe feve të ndryshme

Foto: BTA

Për vitin e gjashtë me radhë përfaqësues të të gjitha pakicave kombëtare dhe feve në qytetin e Plovdivit (Bullgari Jugore) u mblodhën për “Kafenë e tolerancës” në Xhumaja Xhamija në qendrën e qytetit.

Ngjarja kujton dhe nënvizon traditën shekullore të bashkëjetesës paqësore ndërmjet bullgarëve, hebrenjve, italianëve, turqve, rusëve, armenëve dhe komuniteteve të tjera në qytet.

Për herë të parë pakica kombëtare e turqve ftoi bashkësitë e tjera në “kafe të tolerancës” gjatë vitit 2015 – me rastin e përvjetorit të aktit vandal në Xhumaja Xhamija. “Kryemyftiu deklaroi se duhet të kuptojmë se dashuria, mirëkuptimi i ndërsjellë dhe fqinjësia e mirë do ta shpëtojnë njerëzimin.”

Në aktivitet mori pjesë dhe konsulli i përgjithshëm i Turqisë në Plovdiv Husein Ergani.  


Më shumë nga rubrika

Cvetan Cvetanov

Ish i dyti në partinë GERB krijon një parti të re

“Republikanë për Bullgarinë” – ky është emri i partisë së re të ish kryetarit të grupit parlamentar të partisë GERB Cvetan Cvetanov. Këtë e shpalli ai para bTV. Formacioni do të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare pa marrë parasysh se kur do..

botuar më 20-08-13 1.17.MD
Kornelija Ninova

Kornelija Ninova: “Borisov bleu shpëtimin e vet”

GERB dhe shumica në pushtet vetëvritën nga frika” tha Kornelija Ninova në një brifing të jashtëzakonshëm në parlament pasi mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Popullor nuk u zhvillua. “Bojko Borisov edhe një herë tregoi se si shkelet ligji sepse..

botuar më 20-08-13 1.01.MD

Mbledhja e jashtëzakonshme e parlamentit u dështua

U dështua mbledhja e jashtëzakonshme parlamentare thirrur me kërkesë të Partisë Socialiste Bullgare. Në të pritej të dëgjohet kryeministri Bojko Borisov dhe të diskutohet aktualizimi i buxhetit për shkak të masave ekonomike sociale për kapërcimin e..

botuar më 20-08-13 11.04.PD