Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kafeja e tolerances” mblodhi në Plovdiv përfaqësues të komuniteteve dhe feve të ndryshme

Foto: BTA

Për vitin e gjashtë me radhë përfaqësues të të gjitha pakicave kombëtare dhe feve në qytetin e Plovdivit (Bullgari Jugore) u mblodhën për “Kafenë e tolerancës” në Xhumaja Xhamija në qendrën e qytetit.

Ngjarja kujton dhe nënvizon traditën shekullore të bashkëjetesës paqësore ndërmjet bullgarëve, hebrenjve, italianëve, turqve, rusëve, armenëve dhe komuniteteve të tjera në qytet.

Për herë të parë pakica kombëtare e turqve ftoi bashkësitë e tjera në “kafe të tolerancës” gjatë vitit 2015 – me rastin e përvjetorit të aktit vandal në Xhumaja Xhamija. “Kryemyftiu deklaroi se duhet të kuptojmë se dashuria, mirëkuptimi i ndërsjellë dhe fqinjësia e mirë do ta shpëtojnë njerëzimin.”

Në aktivitet mori pjesë dhe konsulli i përgjithshëm i Turqisë në Plovdiv Husein Ergani.  


Më shumë nga rubrika

Shtretërit për pacientët me Covid-19 në rrethin e Sofjes janë të mjaftueshëm

Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov tha në takimin e drejtorëve të spitaleve në Samokov, Etropole, Svoge, Botevgrad dhe Pirdop se një koordinator special do t’i drejtojë pacientët me Covid-19 në rrethin e Sofjes drejt spitaleve në kryeqytet...

botuar më 20-08-08 3.00.MD

Festival folklorik në Avramovo – stacioni më i lartë hekurudhor në Ballkan

Në Avramovo – stacioni më i lartë hekurudhor në Ballkan, zhvillohet tubim folklorik me emrin “Me valle dhe këngë afër shinave të ngushta”. Organizatorët nga shoqata civile “Për linjat e ngushta” premtojnë befasime gjatë tërë ditës. Qëllimi i..

botuar më 20-08-08 2.15.MD
PKK

Trafik i ngarkuar në PKK “Kullata”

Trafiku në pikëkalimin me Greqinë, Serbinë dhe Rumaninë është i ngarkuar, bëri të ditur zyra e shtypit pranë “Policisë Kufitare”. Në kufirin bullgaro-grek përmes PKK-së “Kapitan Petko Vojvoda” dhe PKK-së “Kullata” është rimëkëmbur kalimi i..

botuar më 20-08-08 12.23.MD