Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kafeja e tolerances” mblodhi në Plovdiv përfaqësues të komuniteteve dhe feve të ndryshme

Foto: BTA

Për vitin e gjashtë me radhë përfaqësues të të gjitha pakicave kombëtare dhe feve në qytetin e Plovdivit (Bullgari Jugore) u mblodhën për “Kafenë e tolerancës” në Xhumaja Xhamija në qendrën e qytetit.

Ngjarja kujton dhe nënvizon traditën shekullore të bashkëjetesës paqësore ndërmjet bullgarëve, hebrenjve, italianëve, turqve, rusëve, armenëve dhe komuniteteve të tjera në qytet.

Për herë të parë pakica kombëtare e turqve ftoi bashkësitë e tjera në “kafe të tolerancës” gjatë vitit 2015 – me rastin e përvjetorit të aktit vandal në Xhumaja Xhamija. “Kryemyftiu deklaroi se duhet të kuptojmë se dashuria, mirëkuptimi i ndërsjellë dhe fqinjësia e mirë do ta shpëtojnë njerëzimin.”

Në aktivitet mori pjesë dhe konsulli i përgjithshëm i Turqisë në Plovdiv Husein Ergani.  


Më shumë nga rubrika

195 të infektuar me koronavirus

Nëpërmjet 5837 PCR testeve të bëra gjatë 24 orëve të fundit janë konstatuar 195 raste pozitive të Covid-19, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Shtatë veta kanë vdekur, ndërsa 55 pacientë gjenden në repartet intensive. Që nga sot..

botuar më 20-08-08 9.39.PD

Çadrat u rimëkëmbën në vendet e tyre

Protestuesit përsëri ngritën kampet e çadrave pasi policia i kishte rrëzuar duke arrestuar 12 veta. Janë mbyllur tri udhëkryqe kryesore të kryeqytetit – në “Orllov Most” (“Ura e Shqiponjave”), para Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit”..

botuar më 20-08-08 9.25.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 153

Masa “60/40” stimulon papunësinë Sipas analizës së Dhomës Tregtare Industriale Bullgare masat e qeverisë "60/40" dhe "80/20" në përkrahje të biznesit nuk duhet të vazhdojnë në këtë mënyrë. Nuk është e drejt që punonjësi i cili nuk është në..

botuar më 20-08-07 6.58.MD