Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbledhja e jashtëzakonshme konsultative të Këshillit të Evropës

Bojko Borisov
Foto: BGNES

Pas pjesëmarrjes në mbledhjen e jashtëzakonshme konsultative të Këshillit Evropian në lidhje me koronavirusin, kryeministri Bojko Borisov komentoi se Evropa vonoi shumë me masat kundër koronavirusit. Ai shtoi se më e mira gjatë muajve të ardhshëm do të jetë të zbulohet ndonjë medikament ose vaksinë kundër sëmundjes. Kryeministri theksoi se një kompani bullgare ka avancuar shumë në krijimin e mjeteve të tilla. Në lidhje me marrëveshjen e BE-së me Turqinë për migrantët, kryeministri theksoi, se për Bullgarinë ajo punon në mënyrë perfektë. Lidhur me këtë ai falënderoi për përpjekjet të cilët presidentët e Këshillit Evropian dhe të Komisionit Evropian – zoti Charles Michel dhe zonja Ursula  von der Leyen bënë për ruajtjen e saj.

Më shumë nga rubrika

Ministri maqedonas Bujar Osmani

Po vazhdon kujdesi për të mbijetuarit nga aksidenti në autostradën “Struma”

Tre mjekë ligjorë nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Shkup i janë bashkuar ekipit të ekspertëve në Sofje për autopsi dhe identifikimin e trupave të qytetarëve nga Maqedonia e Veriut që vdiqën në aksidentin në autostradën “Struma” , tha..

botuar më 21-11-24 11.41.PD

Numri i të shëruarve nga Covid në ditë ra nën numrin e të infektuarve rishtazi

3233 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. Mbi 82 për qind prej tyre nuk janë vaksinuar. 9,56% e 33 803 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Në 24 orët e fundit kanë vdekur 151 persona me..

botuar më 21-11-24 9.03.PD

Bullgaria nderon viktimat e dy incidenteve tragjike

Sot në Bullgari është ditë zie kombëtare në kujtim të viktimave të dy incidenteve tragjike. Flamujt kombëtarë të të gjitha institucioneve shtetërore janë përgjysmuar. Më 22 nëntor 9 persona humbën jetën për shkak të një zjarri të shpërthyer në..

botuar më 21-11-24 7.40.PD