Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një kompani private lancoi platformë në përkrahje të Shtabit të Krizës

Brifingu i Shtabit për koronavirusin
Foto: BGNES

Me projekt të kompanisë “Telelink Business Services Group” më 29 mars starton platforma DOBROVOLETS.BG për rekrutimin e vullnetrëve në përkrahje të shtabit kombëtar për koronavirusin. Projekti është përpunuar pas analizës së strukturave më të mira të vullnetarëve në botë, me theks mbi ato në Japoni dhe Korenë e Jugut.

Në platformë  mund të regjistrohen persona me arsim mjekësor dhe pa përgatitje në këtë sferë, pasi u japin përgjigje 11 pyetjeve. Pas konfirmimit të regjistrimit njerëzit do të jenë gati të ndihmojnë Shtabin e krizës. 


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD
Presidenti Radev

Ditën e hënë Presidenti Rumen Radev do të zhvillojë konsultime për kabinetin e ri

Në përputhje me Kushtetutën, ditën e hënë, më 19 prill, Presidenti Rumen Radev do të zhvillojë konsultime me përfaqësues të grupeve parlamentare në Legjislaturën e 45 të Kuvendit Popullor, para se t’ia dorëzojë mandatin për formimin e qeverisë..

botuar më 21-04-16 5.00.MD
Prof. Kostadin Angellov

Partitë kritikuan shpërbërjen e shtabit kombëtar për luftimin e Covid-19

Deputetë nga “Bullgaria Demokratike”, “Ngrihu! Kriminelët jashtë!”, “Ka një popull të tillë” dhe “Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë” /DPS/ kritikuan shpërbërjen e Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19 nga qeveria në dorëheqje. Sipas..

botuar më 21-04-16 1.56.MD