Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një sajt i posaçëm do të informojë për strategjitë e suksesshme kundër COVID-19

Foto: EPA/BGNES

Këshilli i ekspertëve mjekësorë pranë Këshillit të Ministrave përgatiti një raport me strategjitë e suksesshme bullgare dhe botërore për përballimin e krizës së COVID-19. Raporti prej 200 faqesh duhet të miratohet në Ministrinë e Shëndetësisë dhe pas kësaj do të mund të përdoret nga të gjithë mjekët në vend. Nga këshilli njoftuan se raporti është përgatitur në bazë të publikimeve serioze të specialistëve mjekësorë nga mbarë bota. Dokumenti do të publikohet në një sajt të posaçëm ku vazhdimisht do të shtohet informacion i ri.

Më shumë nga rubrika

Profesor Todor Kantarxhiev

10 të sëmurë me koronavirus infektojnë nga 8 deri në 5 veta

Epidemia po shuhet, por asgjë nuk ka përfunduar. Lehtësimi i shpejtë i masave do të ndihmojë infektimin e grupeve të reja me Covid-19. Këtë e tha para Televizionit Kombëtar Bullgar drejtori i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Ngjitëse dhe Paraziti..

botuar më 20-06-06 2.06.MD
Docent Angell Kunçev

Virusi vazhdon të qarkullojë tha docenti Angell Kunçev

Vatrat e reja të koronavirusit mund të kufizohen pa masa si karantina e plotë dhe pikëkalime, tha para Televizionit të Ri kryeinspektori shtetëror docent Angell Kunçev. Pjesa dërmuese e porsa infektuarve janë në vatrat e reja në Sërnica, Samokov dhe..

botuar më 20-06-06 1.48.MD
Denica Saçeva

2/3 nga të papunët në kohën e pandemisë gjetën punë të re

Që nga fillimi i gjendjes së jashtëzakonshme 90 mijë veta mbetën pa punë ndërsa 57 mijë gjetën punë të re. Është e mirë që dy javët e fundit njerëzit që gjejnë punë janë më shumë se sa ata që e humbin, tha para Televizionit të Ri Bullgar ministrja..

botuar më 20-06-06 1.19.MD