Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pirja e duhanit është kërcënim për sigurinë kombëtare

Foto: arkiv

Në ditën botërore të luftës kundër duhanit 31 maj ishin shpallur të dhënat se vetëm për 4 muajt e pare të vitit 2020 në Bullgari për shkak të pirjes së duhanit kanë vdekur 11 mijë veta. Për të njëjtën periudhë viktimat e Covid-19 janë 68, bëri të ditur fondacioni BlueLink. Prandaj nga fondacioni kërkojnë krijimin e këshillit ndërdikasterial për politikë efektive kundër përdorimit të duhanit.

Sipas doktorit Mihail Okolijski , përfaqësues i Zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Bullgari, shteti ynë është në vend të pare ndër 45 vendet e tjera evropiane për nga numri i duhanpirësve në moshë 11-13 vjeç dhe në vend të dytë ndër të rinjtë e grupmoshës 13-15 vjeç. Ky është kërcënim për sigurinë kombëtare, sepse drejtpërsëdrejti ndikon lindshmërinë, mendon Okolijski.


Më shumë nga rubrika

Desisllava Atanasova

GERB i drejtohet Gjykatës për shkak të moratoriumit të miratuar nga Parlamenti

Kryetarja e grupit parlamentar të GERB-it Desisllava Atanasova shpalli se do të kërkojnë nga Gjykata Kushtetuese një vendim interpretues mbi moratoriumin, të cilin Kuvendi Popullor miratoi sot. Partia do t'i kërkojë gjithashtu Gjykatës të shpallë..

botuar më 21-04-22 7.04.MD

Filloi vaksinimi në masë i të punësuarve në turizëm

Filloi vaksinimi në masë i të punësuarve në turizëm, sepse furnizimet e vaksinave të “Pfizer” dhe “Moderna” do të rritet gjatë javëve në vijim. Këtë e deklaroi Doçka Mihajllova – drejtoreshë e Inspektoratit Regjional të Shëndetësisë – Varna, cituar..

botuar më 21-04-22 5.04.MD
Admirali Emill Evtimov

Bullgaria dhe BE shqyrtuan situatën në regjionin e Detit të Zi

"Ka rreziqe dhe kërcënime në rritje ndaj rendit dhe sigurisë evropiane, si dhe një tendencë në rritje të konflikteve në afërsi të kufijve të BE." Kjo u deklarua nga Shefi i Mbrojtjes Admirali Emill Eftimov pas një takimi me Kryetarin e..

botuar më 21-04-22 4.52.MD