Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vrapuesit përsëri mund të marrin pjesë në Run Around të Clock në Vitosha

Foto: bgathletic.com

Κëtë të shtunë, më 13 qershor, në malin Vitosha në afërsi të Sofjes do të zhvillohet ultramaratona e parë në Bullgari pas fundit të gjendjes së jashtëzakonshme – Run Around të Clock.

Starti është në orën 10.00 në fshatin Klladnica. Çdo një pjesëmarrës në garën e llojit “last man standing” duhet të vrapojë sa më shumë xhiro – çdo një prej tyre nja dy orë në një trase në formë rrethi të gjatë 11.5 km. Një nga çmimet është pjesëmarrja e tyre në Rum Around The Clock Ultra në Burgohondo të Spanjës.

Aktiviteti organizohet me mjete personale të vrapuesit Pirin Gallov, me përkrahjen e organizatorëve të një prej ultramaratonave më të mëdha në Bullgari - Tryavna Ultra - The Spirit of the Balkans, të cilët do të sigurojnë transmetimin e garës në kohë reale.

Më shumë nga rubrika

Veselin Topallov

Mjeshtri bullgar i shahut Veselin Topallov fitoi në raundin e tretë në Salamanka

Veselin Topallov arriti një fitore dhe një barazim përkatësisht në raundin e tretë dhe në atë të katërt të turneut demonstrues të përshpejtuar të shahut në qytetin spanjoll Salamanka. Ndeshjet e Topallovit ishin kundër rusit Kiril Alekseenko..

botuar më 23-04-28 4.21.MD

Edmond Nazarjan është kampion i Evropës në mundje për herë të dytë

Edmond Nazarjan fitoi titullin në kategorinë olimpike deri në 60 kilogramë në Kampionatin Evropian të Mundjes Klasike në Zagreb. Në finale, djali i kampionit tonë dy herë olimpik, Armen Nazarjan , mposhti me nokaut teknik ish-kampionin botëror..

botuar më 23-04-24 12.56.MD
Stilijana Nikollova

Stilijana Nikollova fitoi edhe tre medalje të arta në Baku

Gjimnastet ritmike bullgare luajtën me zemër në ditën e fundit të Kupës Botërore të Gjimnastikës Ritmike këtë fundjavë në Baku. Stilijana Nikollova triumfoi në finalet e rrethit, shkopinjve dhe shiritit. Bullgarja tjetër, Eva Brezalieva, mbeti me..

botuar më 23-04-24 12.28.MD