Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shënojmë Ditën Botërore të Dhurimit të Gjakut

Foto: БГНЕС

Sivjet Dita e Dhurimit të Gjakut kalon me moton “Dhuro gjak, bëje botën një vend më të mirë për të jetuar”.

Afro 170 000 veta në Bullgari kanë dhuruar gjak gjatë vitit të kaluar. Mirëpo, që nga fillimi i vitit ka një ulje të madhe të numrit të dhuruesve të gjakut për shkak të pandemisë, vuri në dukje para BNR-së zëvendësdrejtoresha e përgjithshme e Kryqit të Kuq Bullgar dr. Nadezhda Todorovska.

Me aksionin “JI NJË PREJ NESH! DHURO GJAK – SHPËTO NJË JETË!” Akademia Ushtarake-Mjekësore gjithashtu shënon ditën botërore të dhuruesit vullnetar të gjakut. Në kuadrin e iniciativës pacientë të shëruar nga Covid-19 dhuruan gjak në përkrahje të mjekimit të pacientëve të tjerë të infektuar me koronavirus.

Më shumë nga rubrika

Janaki Stoillov

Do të kontrollojnë se si është dhënë shtetësia bullgare

Ministria e Drejtësisë po fillon inspektimet në Agjencinë e Regjistrimit dhe Regjistrin Tregtar për të eliminuar parregullsitë dhe për të përmirësuar shërbimin. Do të bëhet gjithashtu një rishikim të prokurimeve publike në vitet e fundit, një..

botuar më 21-05-18 1.06.MD

“Tri Detet” do të tërheqë investime nga Japonia, Koreja e Jugut dhe Katari

Japonia, Koreja e Jugut dhe Katari janë vende që do të bashkohen gjithashtu me nismën e “Tri Deteve”, sepse përparësitë e nismës janë infrastruktura e mirë e energjisë dhe lidhja digjitale përgjatë boshtit veri-jug në Evropën Qendrore dhe Lindore...

botuar më 21-05-18 12.03.MD
Bazilika “Santa Maria Maggiore”

Presidentët bullgar dhe maqedonas së bashku do të nderojnë vëllezërit e shenjtë Kirill dhe Metodij

Krerët e shteteve të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut Rumen Radev dhe Stevo Pendarovski dhe delegacionet e kryesuara prej tyre të të dy vendeve do të nderojnë së bashku veprën e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij në Romë, njoftoi qendra e..

botuar më 21-05-18 11.45.PD