Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjurmët e lashta në trojet bullgare: Megaliti i Buzovgradit

Foto: BGNES

Njerëzit e lashtë kanë besuar se lindja e diellit simbolizon lindjen e njeriut, kurse perëndimi – vdekjen dhe kalimin në mbretërinë e të vdekurve. Stërgjyshërit tanë kanë ndërtuar observatorë të tyre astronomikë dhe objekte shkëmbore, ku e kanë pritur dhe e kanë dërguar diellin, duke drejtuar lutje ndaj perëndive.

Supozohet se Megaliti afër Buzovgradit është përdorur pikërisht për këtë. Por kush e ka krijuar këtë grumbull kolosal prej copash shkëmbore në buzë të hendekut? A është e mundur që këta shkëmbinj kolosalë të jenë fryt i natyrës, ose ata janë vepër e krahut të njeriut?

Përgjigjet e këtyre pyetjeve mund t’i gjeni në artikullin tone “Megaliti afër Buzovgradit, ose dera ndaj botës së përtejme”. Ju urojmë lexim të këndshëm!


Më shumë nga rubrika

Arkitektë nga e gjithë bota studiojnë ndërtimin preciz të varrezës rreth qytetit Pomorie

Shkencëtarët janë të befasuar dhe po kërkojnë emrin specifikpër varrezën antike me kupolë rreth qytetit Pomorie. Mes banuesve vendas ajo ka fituar popullaritet si “varreza e zbrazët”, sepse varreza ka qenë e mbuluar me një përpikmëri të madhe me rërë, në..

botuar më 20-07-05 4.05.PD

Dobruxha - e pasur me njerëz dhe me tradita

E njohur si hambari i Bullgarisë, gjatë viteve të fundit pjesa verilindore e vendit tonë zhvillohet aktivisht dhe si një destinacion turistik. Përveç perlës detare të Dobruxhës e cila ndodhet në Detin e Zi - vendpushimi Allbena, rajoni është i përmbushur..

botuar më 20-07-04 5.00.PD
Martin Rallçevski

Besimi është thelbi dhe kuptimi i jetës së njeriut për Martin Rallçevskin

“Unë me shpirt jam këtu në Bullgari dhe prandaj fare nuk e kam të vështirë të shkruaj për të, duke jetuar në mijëra kilometra larg”. Këtë e tha përpara ca kohe shkrimtari Martin Rallçevski. Autori i cili ka lindur në Sofje është autor i afro 10 librave,..

botuar më 20-07-04 4.10.PD