Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjurmët e lashta në trojet bullgare: Megaliti i Buzovgradit

Foto: BGNES

Njerëzit e lashtë kanë besuar se lindja e diellit simbolizon lindjen e njeriut, kurse perëndimi – vdekjen dhe kalimin në mbretërinë e të vdekurve. Stërgjyshërit tanë kanë ndërtuar observatorë të tyre astronomikë dhe objekte shkëmbore, ku e kanë pritur dhe e kanë dërguar diellin, duke drejtuar lutje ndaj perëndive.

Supozohet se Megaliti afër Buzovgradit është përdorur pikërisht për këtë. Por kush e ka krijuar këtë grumbull kolosal prej copash shkëmbore në buzë të hendekut? A është e mundur që këta shkëmbinj kolosalë të jenë fryt i natyrës, ose ata janë vepër e krahut të njeriut?

Përgjigjet e këtyre pyetjeve mund t’i gjeni në artikullin tone “Megaliti afër Buzovgradit, ose dera ndaj botës së përtejme”. Ju urojmë lexim të këndshëm!


Më shumë nga rubrika

Fshati Brëshljan – ëndërr, realitet apo diçka tjetër

Të humbësh midis historisë dhe jetës së sotme, të rikthesh kohën mbrapa... Ndoshta secili dëshiron të takohet me të kaluarën pa lënë të tanishmen. Akoma ka kënde të tilla në Bullgari. Ndër ta është fshati Brëshljan i strukur në gjinjtë e malit..

botuar më 20-07-19 4.20.PD

Shtëpia e lindjes së Apostullit ruan dëshmi të çmueshme për jetën dhe veprën e tij

Vasill Levski, i cili u kthye në një simbol kombëtar të luftës kundër sundimit osman, kaloi vitet e fëmijërisë dhe të rinisë në një shtëpi të thjeshtë në qytetin e lindjes Karllovo. Shtëpia njëkatëshe e familjes u ndërtua në kohën e Rilindjes..

botuar më 20-07-18 4.20.PD

Një copë parajse në bregun e Detit të Zi

Fshati Durankullak është vendbanimi më verilindor bullgar, vetëm 5 km. në jug të kufirit tonë me Rumani dhe dy kilometra në perëndim të Detit të Zi. Shumë i njohur është Liqeni i Durankullakut, i cili ndodhet një kilometër në juglindje të vendbanimit dhe..

botuar më 20-07-12 5.10.PD